Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bialoruś: Zapadł kolejny wyrok śmierci

0
Podziel się

Na Białorusi zapadł kolejny wyrok śmierci. Skazany to 53-letni obywatel Rosji,
któremu zarzucano pięciokrotne zabójstwo w stanie nietrzeźwym - poinformowało we wtorek Centrum
Praw Człowieka "Wiasna" na swojej stronie internetowej.

bErHiRcR

Na Białorusi zapadł kolejny wyrok śmierci. Skazany to 53-letni obywatel Rosji, któremu zarzucano pięciokrotne zabójstwo w stanie nietrzeźwym - poinformowało we wtorek Centrum Praw Człowieka "Wiasna" na swojej stronie internetowej.

Wyrok zapadł 26 listopada w mińskim sądzie obwodowym. Skazany Eduard Łykow nie miał stałego miejsca zameldowania. Jego matka mieszka w Baranowiczach na zachodzie Białorusi - pisze "Wiasna".

Miński sąd obwodowy potwierdził agencji Interfax-Zapad, że "kolegium ds. karnych mińskiego sądu obwodowego rzeczywiście orzekło wobec Łykowa nadzwyczajny wymiar kary". W ambasadzie Rosji w Mińsku powiedziano agencji Interfax-Zapad, że informacja ta jest sprawdzana.

bErHiRcT

Koordynator kampanii "Obrońcy praw człowieka przeciw karze śmierci na Białorusi" Andrej Pałuda ocenił, że przypadek ten stanowi kolejne potwierdzenie, iż państwo ukrywa przed społeczeństwem fakt zapadania wyroków śmierci i ich wykonywania.

"Urzędnicy często mówią, że na Białorusi rozstrzeliwuje się tylko jednostki, ale jeśli brak publicznej informacji o tym, kogo skazano na śmierć, jeśli organy państwowe ukrywają całą tę informację przed społeczeństwem, to trudno powiedzieć, ile osób w istocie zostało rozstrzelanych w imieniu państwa na Białorusi" - zaznaczył.

Białoruś jest jedynym krajem europejskim, gdzie kara śmierci jest stosowana i wykonywana. Z apelem do władz kraju o moratorium na karę śmierci występowali m.in. szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton oraz sekretarz generalny Rady Europy Thorbjorn Jagland, a także sprawozdawca ONZ ds. praw człowieka na Białorusi Miklos Haraszti.

Nie ma dostępu do oficjalnych statystyk białoruskich dotyczących kary śmierci. W połowie czerwca poinformowano o trzecim już wyroku śmierci na Białorusi w tym roku. Sąd orzekł taką karę wobec 25-letniego mężczyzny, którego uznał za winnego zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Nieco wcześniej sąd w Grodnie orzekł karę śmierci wobec 23-letniego mężczyzny za podwójne morderstwo - swej żony i jej domniemanego kochanka, a pod koniec kwietnia skazano na śmierć osadzonego, który zabił współwięźnia.

bErHiRcZ

Według danych ONZ od 2010 do 2012 r. wykonano na Białorusi 5 wyroków śmierci, choć Komitet Praw Człowieka zwracał się z prośbą, by tego nie robić, dopóki nie zostaną rozpatrzone skargi skazanych.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/

bErHiRdu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)