Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Białoruski dług kosztuje juz dwa razy więcej. Niemal połowa to odsetki

0
Podziel się:

Białoruś będzie musiała wydać w 2012 r. 1,63 mld dol. na obsługę długu zagranicznego czyli ponad dwukrotnie więcej niż w minionym roku.

Białoruski dług kosztuje juz dwa razy więcej. Niemal połowa to odsetki
(Tracy O/CC/Flickr)
bFfTpIgR

Białoruś będzie musiała wydać w 2012 r. 1,63 mld dol. na obsługę długu zagranicznego - informuje dziennik _ Komsomolskaja Prawda w Biełorussii _. To ponad dwukrotnie więcej niż w minionym roku.

Jak podkreśla opozycyjna gazeta _ Swobodnyje Nowosti Plus _, w 2012 r. Białoruś będzie musiała zapłacić 925,7 mln dol. rat kredytów oraz 705,9 mln dol. z tytułu odsetek. W 2011 r. było to w sumie 628,9 mln dol.

Większość tegorocznej obsługi długów zagranicznych pochłonie kredyt z Międzynarodowego Funduszu Walutowego - 563 mln dol. Na obligacje państwa białoruskiego przypada 440,8 mln dol. Kredyty z Chin będą kosztować 228,7 mln dol., pożyczki od Rosji i Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej - odpowiednio 136,7 oraz 106,6 mln dol. (na razie Białoruś spłaca same odsetki), a kredyt od Wenezueli - 122,2 mln dol.

bFfTpIgT

Jak podkreślają _ Swobodnyje Nowosti Plus _, wysokość spłat wzrośnie skokowo w 2013 r. i 2014 r., kiedy to Białoruś będzie musiała wydać na nie odpowiednio 3 i 3,2 mld dol. Według prognoz zadłużenie zagraniczne Białorusi ma wynieść w 2012 r. 14,3 mld dol., czyli o 1,8 mld więcej niż w roku minionym.

Analizując budżet państwowy na 2012 r. _ Komsomolskaja Prawda w Biełorusii _ informuje, że na spłatę długu przewidziano w nim niewiele mniej funduszy niż na ochronę zdrowia - w rublach białoruskich (po prognozowanym kursie średnim na bieżący rok) sumy te wyniosą odpowiednio 14,6 oraz 18,2 bln. Na oświatę rząd zamierza wydać 23,8 bln rubli, a na emerytury i zasiłki dla dzieci - 42,9 bln rubli.

Białorusi czytaj w Money.pl
Białoruś: Polska nie ma dla nas żadnej oferty Białoruski dziennik rządowy _ Respublika _ nie zostawia suchej nitki na Partnerstwie Wschodnim.
Zanosi się na rekord. Wymiana handlowa z... Polska eksportuje na Białoruś głównie mięso wieprzowe, wyroby z drewna, owoce i warzywa.
Kupują żetony "na zapas". Metro ma problem Białorusini, po zapowiedzi podwyżki cen, błyskawicznie wykupili żetony służące do przejazdów w mińskim metrze.
bFfTpIhu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)