Notowania

polsce
02.02.2011 19:40

Białoruskie MSZ: Konferencja w Polsce otwarcie prowokacyjna

TASS) - Białoruskie MSZ uważa, że środowa międzynarodowa konferencja "Solidarność z Białorusią", która odbyła się w Polsce, ma charakter otwarcie prowokacyjny - poinformowała w środę agencja ITAR-TASS.

Podziel się
Dodaj komentarz

TASS) - Białoruskie MSZ uważa, że środowa międzynarodowa konferencja "Solidarność z Białorusią", która odbyła się w Polsce, ma charakter otwarcie prowokacyjny - poinformowała w środę agencja ITAR-TASS.

"Pośpiech i demonstracyjność, z jaką organizatorzy realizują to przedsięwzięcie, świadczy o tym, że wykorzystują powstałą sytuację wyłącznie jako instrument realizowania własnych ambicji politycznych, zupełnie nie dbając o zachowanie dobrosąsiedzkich stosunków między naszymi krajami" - oznajmił rzecznik białoruskiego MSZ.

Podkreślając, że konferencja ma charakter otwarcie prowokacyjny, wyraził przekonanie, że polityka "sztucznego pielęgnowania" z zewnątrz społeczeństwa obywatelskiego w oderwaniu od dialogu z prawowitymi władzami jest polityką skazaną na porażkę i niebezpieczną.

"Poczynania naszych europejskich kolegów budzą ogromne zdziwienie. Przede wszystkim, przedsięwzięcia tego nie można nazwać konferencją dla Białorusi. Odbywa się ona bez udziału jej prawowitych przedstawicieli, bez uwzględnienia oficjalnego stanowiska kraju" - powiedziano agencji ITAR-TASS w białoruskim MSZ. W ten sposób jest to przedsięwzięcie "w celu poparcia odosobnionych marginalnych grup społecznych Białorusi, których nie popiera białoruskie społeczeństwo".

W zorganizowanej w środę przez polskie MSZ konferencji uczestniczyło 36 delegacji z państw UE, Chorwacji, Macedonii, Turcji, USA, Kanady, Szwajcarii, Norwegii, Armenii, Mołdawii i Ukrainy, a także m.in. białoruski opozycjonista Alaksandr Milinkiewicz. Po jej zakończeniu szef polskiego MSZ Radosław Sikorski zapowiedział, że białoruskie społeczeństwo otrzyma pomoc rzędu 87 mln euro.(PAP)

mw/ kar/ ura/

8257940 arch.

Tagi: polsce, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz