Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Biały Dom: Kolejne państwa podpisały oświadczenie ws. Syrii

0
Podziel się

Kolejnych 14 państw, w tym Katar i Zjednoczone Emiraty
Arabskie, podpisało oświadczenie uzgodnione w piątek przez część krajów G20, wzywające społeczność
międzynarodową do zdecydowanych działań wobec Syrii - poinformował w poniedziałek Biały Dom.

bErjaBRx

Kolejnych 14 państw, w tym Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie, podpisało oświadczenie uzgodnione w piątek przez część krajów G20, wzywające społeczność międzynarodową do zdecydowanych działań wobec Syrii - poinformował w poniedziałek Biały Dom.

Łącznie poparcie dla oświadczenia wyraziło 25 krajów. W ostatnich dniach dołączyły m.in.: Niemcy, Dania, Maroko, Katar, ZEA, Estonia, Chorwacja, Węgry, Kosowo, Honduras, Rumunia, Łotwa, Albania i Litwa.

Oświadczenie wydane w piątek przez część uczestników szczytu G20 potępia dokonany 21 sierpnia pod Damaszkiem atak chemiczny. Apeluje o zdecydowaną odpowiedź społeczności międzynarodowej na ten czyn i zaznacza, że "dowody wyraźnie wskazują" na sprawstwo syryjskiego rządu. Oświadczenie nie zawiera jednak wezwania do akcji zbrojnej.

bErjaBRz

Oświadczenie najpierw podpisało 11 krajów: USA, Australia, Kanada, Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania, Francja, Japonia, Korea Południowa, Turcja i Arabia Saudyjska.

Jak zauważa agencja AFP, wiele z tych państw sprzeciwia się ewentualnemu uderzeniu na Syrię bez zgody Rady Bezpieczeństwa ONZ. USA rozważają atak na cele w Syrii w odpowiedzi na użycie - w ich ocenie - przez reżim syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada broni chemicznej 21 sierpnia na przedmieściach Damaszku. Według ocen wywiadowczych USA atak spowodował śmierć ponad 1400 osób.

W trwającym już 2,5 roku konflikcie syryjskim zginęło ponad 100 tys. ludzi. (PAP)

awl/ mc/

bErjaBRF

14543483 14543499 14543486 14543581

bErjaBSa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)