Notowania

kryzys w usa
01.02.2010 07:01

Biały Dom przewiduje rekordowy deficyt

Do 30 września, dziura w państwowej kasie USA osiągnie poziom 1,6 biliona dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Biały Dom przewiduje, że deficyt budżetu federalnego wzrośnie w bieżącym roku budżetowym, czyli do 30 września, do rekordowego poziomu 1,6 biliona dolarów.

Według przedstawicieli Kongresu, Biały Dom przewiduje, że deficyt ten zmniejszy się do 700 mld dolarów do roku 2013, ale później zacznie znów rosnąć aby osiągnąć poziom biliona dolarów do końca obecnej dekady.

W ubiegłym roku budżetowym deficyt wyniósł 1,4 bln dolarów, co było dotychczasowym rekordem. Wszystko wskazuje jednak na to, że w tym roku zostanie on pobity - przewiduje Biuro Zarządzania i Budżetu, będące jedną z agend Białego Domu.

Zdaniem ekonomistów Białego Domu, w miarę wychodzenia gospodarki z ostatniej recesji deficyt budżetu będzie się zmniejszać. Jednak przy końcu obecnej dekady będzie ponownie wzrastać ze względu na zwiększające się koszty federalnego systemu emerytalnego i programów opieki zdrowotnej wraz z odchodzeniem na emeryturę pokolenia wyżu demograficznego.

Gigantyczny deficyt budżetu USA. Zobacz komentarze telewizji Fox:

Co więcej, w ciągu całej dekady deficyt ma utrzymywać się mniej więcej na poziomie 4,5 proc. produktu narodowego brutto (PNB), czyli znacznie wyższym od 3 proc. uważanych przez ekonomistów za dopuszczalne. Reuters zauważa, że prognoza ta maluje ponury obraz finansów federalnych USA w ciągu całej dekady.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
* [ O kryzysie finansowym czytaj w serwisie specjalnym Money.pl ]( http://www.money.pl/kryzys/ )
Tagi: kryzys w usa, usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz