Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Białystok: 17-latek oskarżony o zabójstwo; odpowie przed sądem jak dorosły

0
Podziel się:

Do sądu trafił akt oskarżenia przeciw 17-latkowi, któremu zarzucono
zabójstwo właściciela osiedlowego sklepu w Białymstoku w czerwcu tego roku. Grozi mu do 25 lat
więzienia - poinformował PAP w czwartek szef Prokuratury Rejonowej Białystok-Południe Marek
Winnicki.

bECGOjnp

Do sądu trafił akt oskarżenia przeciw 17-latkowi, któremu zarzucono zabójstwo właściciela osiedlowego sklepu w Białymstoku w czerwcu tego roku. Grozi mu do 25 lat więzienia - poinformował PAP w czwartek szef Prokuratury Rejonowej Białystok-Południe Marek Winnicki.

Chłopak będzie odpowiadał przed białostockim Sądem Okręgowym jak dorosły.

Zabójstwo w małym sklepie na białostockim osiedlu Leśna Dolina miało miejsce rano 11 czerwca tego roku. 16-letni wówczas chłopak (w lipcu ukończył 17 lat) przyszedł z zamiarem kradzieży pieniędzy. Miał przy sobie nóż z 20-centymetrowym ostrzem.

bECGOjnr

Według ustaleń śledztwa chłopak przygotowywał się do popełnienia przestępstwa: dwa dni wcześniej był na osiedlu na rozpoznaniu terenu, przygotował też sobie ubranie, w które po napadzie miał się przebrać.

Półtorej godziny przed samym napadem był w sklepie, żeby zobaczyć jego wnętrze. Wszedł do środka pod pozorem zakupu zapalniczki. Ok. godz. 8 wszedł do sklepu ponownie, przeskoczył ladę, kopnął właściciela, wyciągnął nóż i zażądał gotówki. Kiedy ten odmówił, doszło do szamotaniny, w czasie której 50-latek został dwukrotnie, z dużą siłą, ugodzony nożem w plecy. Mimo blisko godzinnej reanimacji, zmarł w drodze do szpitala.

Sprawca został zatrzymany na miejscu. Ucieczkę ze sklepu uniemożliwiły mu osoby, które były na ulicy i widząc co się dzieje, zatarasowały wyjście i zawiadomiły policję.

Jak powiedział prokurator Winnicki, w śledztwie chłopak przyznał się do tego, że chciał dokonać rozboju i opisał przygotowania do popełnienia przestępstwa. Potwierdził, że miał nóż i zadał nim ciosy. W czasie badań jego krwi okazało się, że zażywał marihuanę, choć nie wiadomo jednoznacznie, czy w dniu zabójstwa czy wcześniej.

bECGOjnx

Prokuratura postawiła mu zarzut zabójstwa z tzw. zamiarem ewentualnym, połączonego z usiłowaniem rozboju. Wcześniej, ponieważ sprawca miał w chwili popełnienia czynu 16 lat, sąd rodzinny i dla nieletnich zdecydował, że to prokuratura będzie prowadziła postępowanie, czyli że odpowie on za swój czyn jak dorosły. Z racji wieku, maksymalna kara, jaka mu grozi, to 25 lat więzienia. (PAP)

rof/ bos/ jra/

bECGOjnS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)