Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Białystok: 96. rocznica śmierci twórcy języka esperanto

0
Podziel się:

Esperantyści, mieszkańcy i przedstawiciele władz Białegostoku uczcili w
piątek 96. rocznicę śmierci Ludwika Zamenhofa, pochodzącego z tego miasta twórcy esperanto. Przy
jego pomniku złożono kwiaty, a dzieci uczące się tego języka śpiewały piosenki.

Esperantyści, mieszkańcy i przedstawiciele władz Białegostoku uczcili w piątek 96. rocznicę śmierci Ludwika Zamenhofa, pochodzącego z tego miasta twórcy esperanto. Przy jego pomniku złożono kwiaty, a dzieci uczące się tego języka śpiewały piosenki.

W tym roku przypada 40. rocznica odsłonięcia tego pomnika - uroczystość miała miejsce 14 kwietnia 1973 roku. Pomnik stoi na skwerze w centrum Białegostoku, stanowi go popiersie Ludwika Zamenhofa na betonowej podstawie - kolumnie. To tam rokrocznie odbywają się uroczystości rocznicowe.

Ludwik Zamenhof urodził się w Białymstoku 15 grudnia 1859 roku i tam spędził dzieciństwo. Wówczas było to 30-tysięczne miasto, zróżnicowane kulturowo i narodowościowo. Żyjąc w takim środowisku, młody Zamenhof postanowił stworzyć podstawy języka międzynarodowego, który miał pomóc w porozumieniu różnych narodowości i wyeliminowaniu konfliktów narodowościowych i religijnych.

Po wyjeździe do Warszawy, pod pseudonimem dr Esperanto ("mający nadzieję"), wydał podręcznik do nauki uniwersalnego języka międzynarodowego, stworzonego na podstawie języków już istniejących.

Zmarł w Warszawie 14 kwietnia 1917 roku.

Białystok wciąż jest ważnym miejscem dla miłośników esperanto w naszym kraju. W 2009 roku odbył się tam 94. Światowy Kongres Esperanto. Impreza zorganizowana została w tym mieście w związku ze 150. rocznicą urodzin Zamenhofa. Zaczęło wówczas działalność Centrum im. Ludwika Zamenhofa, które m.in. realizuje projekty pokazujące i propagujące zróżnicowanie kulturowe, narodowościowe i religijne regionu.

Działa tam biblioteka esperancka "Esperanto-Libro" (jako filia Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku), której księgozbiór liczy ponad 2 tys. książek i czasopism. To m.in. podręczniki do nauki esperanto, słowniki, książki dla dzieci i młodzieży czy komiksy. W katalogu biblioteki znajduje się przetłumaczona na esperanto przez Ludwika Zamenhofa "Marta" Elizy Orzeszkowej.

Białostoccy esperantyści szacują, że na całym świecie jest obecnie ponad tysiąc miejsc noszących imię Zamenhofa lub nazwę esperanto. Ilu jest esperantystów, dokładnie nie wiadomo, najczęściej podawana jest liczba kilkuset tysięcy osób znających esperanto a użytkowników tego języka można spotkać w 120 krajach na 5 kontynentach. (PAP)

rof/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)