Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Białystok: Będzie nowy szlak turystyczny z ciekawymi zabytkami

0
Podziel się:

#
dochodzi więcej szczegółów dot. przebudowy ulicy Lipowej
#

# dochodzi więcej szczegółów dot. przebudowy ulicy Lipowej #

22.07. Białystok (PAP) - Ok. 30 mln zł potrzebuje białostocki magistrat na stworzenie do 2012 r. miejskiego historycznego szlaku turystycznego. Miasto chce m.in. udostępnić turystom podziemia barokowego Pałacu Branickich, przebudować główną ulicę w mieście, a także stworzyć Muzeum Medycyny.

Pieniądze na konieczne inwestycje mają pochodzić z różnych źródeł, m.in. funduszy unijnych i budżetu miasta. Szlak ma być jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta - powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Tadeusz Arłukowicz.

Na szlaku mają się znaleźć najważniejsze obiekty w centrum miasta, ale też np. piwnice barokowej rezydencji Branickich. Jak podkreślał wiceprezydent, są one na razie niezbadane, nie wiadomo, dokąd prowadzą, a mogłyby być udostępniane turystom.

Kilka tygodni temu podczas remontu ulicy Kilińskiego, niedaleko Pałacu Branickich, odkryto w trakcie robót ziemnych podziemne przejście, które być może prowadziło kiedyś właśnie do pałacu. Odkryto je przy innym zabytkowym obiekcie: Pałacyku Gościnnym Branickich, znanym w mieście jako Pałac Ślubów, który również ma się znaleźć na szlaku.

W Pałacu Branickich, gdzie swoją siedzibę ma Uniwersytet Medyczny, mogłoby powstać Muzeum Medycyny. Jak powiedział rzecznik uczelni prof. Lech Chyczewski, zaczątkiem tego muzeum jest już małe muzeum farmacji. W muzeum prezentowane byłyby stare pracownie medyczne i stara apteka.

W skład nowego szlaku wejdzie też główna ulica miasta - Lipowa. Przewidziana jest jej przebudowa, jak również zaznaczenie na ulicy osi Traktu Choroskiego, czyli zarysu dawnej drogi łączącej Białystok z Choroszczą, miasteczkiem oddalonym od stolicy regionu o kilkanaście kilometrów. Jest tam letnia rezydencja rodu Branickich.

Trakt obecnie wytyczony jest już na ulicy Kilińskiego i Rynku Kościuszki, które także mają być elementami historycznego szlaku.

Prace na ulicy Lipowej mają rozpocząć się na wiosnę 2011 roku i potrwać do 2012 roku - poinformował w czwartek na konferencji prasowej zastępca prezydenta Białegostoku Adam Poliński. Inwestycja będzie kosztowała miasto kilkanaście milionów złotych. Dodatkowe koszty poniosą Wodociągi Białystok, które muszą przebudować instalację.

W ramach remontu ulicy magistrat przewiduje m.in. wymianę mediów i nawierzchni, zwężenie ulicy i utworzenie ścieżki rowerowej oraz kilku skwerków z fontannami i ławkami. Jak podkreślił Poliński, magistrat chce, aby Lipowa po przebudowie była aleją. Wyeksponowane zostaną znajdujące się przy ulicy zabytki, jak XIX-wieczna cerkiew św. Mikołaja i neoklasycystyczna kamienica z kariatydami (podporami architektonicznymi w formie postaci).

Ostatnim punktem szlaku będzie 78-metrowa wieża kościoła św. Rocha, usytuowanego na końcu ulicy Lipowej, która ma zostać udostępniona turystom. Kościół św. Rocha to świątynia uznana za jedną z najwybitniejszych budowli w stylu modernistycznym w Polsce.

Szlak będzie oznaczony, podobnie jak dwa już istniejące w mieście: Białystok Wielokulturowy i Białystok Smaków. Pierwsze tablice informacyjne i oznaczenia na budynkach, mają pojawić się na początku przyszłego roku. Zakończenie prac oraz otwarcie szlaku magistrat przewiduje na 2012 rok.(PAP)

swi/ rof/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)