Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Białystok: Benefis kompozytora Roberta Panka

0
Podziel się:

Kompozytor Robert Panek jest autorem hejnału Białegostoku oraz krótkich
utworów muzycznych związanych z ważnymi wydarzeniami w kraju i na świecie.W piątek w Białymstoku
odbył się benefis z okazji jego 80. urodzin oraz 55-lecia pracy artystycznej.

Kompozytor Robert Panek jest autorem hejnału Białegostoku oraz krótkich utworów muzycznych związanych z ważnymi wydarzeniami w kraju i na świecie.W piątek w Białymstoku odbył się benefis z okazji jego 80. urodzin oraz 55-lecia pracy artystycznej.

Impreza odbyła się w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku.

Panek znany jest z pisania z własnej inicjatywy utworów na różne okazje, upamiętniających ważne światowe wydarzenia społeczne, polityczne, obyczajowe czy sportowe. Znalazły się wśród nich m.in. marsz "Vivat NATO", utwór dla papieża Jana Pawła II, króla Hiszpanii Juana Carlosa, dla polskich sportowców: Ireny Szewińskiej, Otylii Jędrzejczak, Adama Małysza, a także żałobny utwór poświęcony ofiarom zamachu na World Trade Center w Nowym Jorku czy zamachu w Madrycie oraz utwór napisany po śmierci księżnej Diany i "króla popu" Michaela Jacksona.

Napisał też utwór z podziękowaniami dla następcy tronu Arabii Saudyjskiej, który sfinansował operację i rehabilitację bliźniaczek syjamskich z Polski. Dostał od niego list z podziękowaniami po arabsku. Napisał też utwór "Aleja zakochanych" na cześć Alei Zakochanych w białostockim parku Planty.

Jak powiedział PAP kompozytor, chce w ten sposób upamiętnić ważne osoby i zdarzenia. "Chwytam wszelkie rzeczy, które działają na człowieka, które poruszają. To takie historie, na które człowiek reaguje, to są historie, które zostawiają trwały ślad u wielu ludzi" - dodał Panek. Uważa, że wszystko może być inspiracją dla muzyki.

Jego utwory były wykonywane m.in. podczas Igrzysk Olimpijskich w Atlancie w 1996 rok, odegrano wtedy marsz "Vivat Atlanta". "Marsz Królewski" z okazji 60-lecia króla Hiszpanii Juana Carlosa odegrano tuż przed występem trzech tenorów, specjalnie zaproszonych na uroczystość jubileuszu. Marsze stworzone dla reprezentacji piłkarskiej Argentyny, Chile i Kolumbii, odgrywane były, gdy piłkarze wychodzili na boisko. Epitafium żałobne, które napisał dla zamordowanej w 2003 roku szefowej dyplomacji Szwecji Anny Lindh, wykonał wraz z orkiestrą podczas oficjalnego pogrzebu w Sztokholmie.

Panek powiedział, że przed napisaniem utworu zawsze kontaktuje się z ambasadą danego kraju bądź z instytucjami związanymi z tymi osobami. Jeśli wyrażą na to zgodę, dopiero wtedy dedykuje utwory.

Panek jest też autorem miejskiego hejnału Białegostoku, który od 1997 roku grany jest codziennie w południe z wieży ratusza. został skomponowany tak, by mógł być wykonywany jedynie na trąbce. Kompozytor mówił, że jest autorem ośmiu hejnałów, w tym także hejnału stolicy Ekwadoru, Quito.

Panek swoją karierę rozpoczął jako dyrygent i kompozytor utworów na orkiestrę dętą. Wspominał, że przez 30 lat prowadził orkiestrę białostockiej milicji, a później policji, dyrygował też orkiestrami m.in. w Meksyku, Panamie, Tunezji i Izraelu. Kompozytor dodał, że jego marsze do dziś grają orkiestry w Polsce. Jego zdaniem, to pokazuje, że utwory te są wartościowe i - jak dodał - orkiestry chcą je grać, utwory przetrwały próbę czasu.

Robert Panek urodził się w 1933 roku w Staszowie. Ukończył Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie o specjalności dyrygentura oraz klarnet. Od 1960 roku związany z Białymstokiem. Przez wiele lat pracował w szkołach muzycznych, orkiestrze symfonicznej oraz jako kapelmistrz orkiestr dętych. Jak sam mówi, ma na swoim koncie ok. 160 utworów m.in. na orkiestrę dętą, symfonicznych, dla dzieci oraz utworów okolicznościowych. (PAP)

swi/ rof/ ula/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)