Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Białystok: Komiks "Witamy w Białymstoku" uczy dzieci tolerancji

0
Podziel się:

Komiks "Witamy w Białymstoku" uczący dzieci tolerancji i poszanowania
innych kultur, narodowości oraz wyznań trafi do najmłodszych białostoczan. Ok. 5,5 tys. egzemplarzy
przygotowano w ramach programu Partnerstwo na Rzecz Aktywnego Osiedla.

Komiks "Witamy w Białymstoku" uczący dzieci tolerancji i poszanowania innych kultur, narodowości oraz wyznań trafi do najmłodszych białostoczan. Ok. 5,5 tys. egzemplarzy przygotowano w ramach programu Partnerstwo na Rzecz Aktywnego Osiedla.

Program, który ruszył we wrześniu w Białymstoku, ma przeciwdziałać rasizmowi i ksenofobii. Objęte zostały nim trzy białostockie osiedla Słoneczny Stok, Leśna Dolina i Zielone Wzgórze, gdzie ponad pół roku temu doszło do rasistowskich incydentów.

Celem porozumienia jest aktywizacja społeczności lokalnej, współpraca międzypokoleniowa, zwiększenie poczucia akceptacji dla różnorodności i wielokulturowości mieszkańców oraz budowanie poczucia wspólnoty lokalnej. To także działania na rzecz skutecznego reagowania w przypadku aktów nietolerancji. Program finansuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

W środę w Szkole Podstawowej nr 43 w Białymstoku wojewoda podlaski Maciej Żywno razem m.in. z prezesem spółdzielni "Słoneczny Stok", która działa na tych trzech osiedlach, Jerzym Cywoniukiem, wręczyli dzieciom pierwsze książeczki. W sumie komiksy trafią do 10 szkół podstawowych i przedszkoli na terenie tej spółdzielni.

Jak powiedział Żywno, książeczki przez rysunki i zabawę mają uczyć dzieci, żeby były bardziej otwarte na swoich kolegów i koleżanki. Dodał, że w przystępny sposób pokazują, że ludzie z różnych krajów, kultur i wyznań odwiedzają Białystok, mieszkają tu i warto ich poznać.

Komiks "Witamy w Białymstoku" ma kilkanaście stron. Rymowane wierszyki pod każdym z obrazków wyjaśniają dzieciom różnice między ludźmi innej narodowości, kultury czy wyznania. Książeczka pokazuje, że w mieście obok białostoczan mieszkają przedstawiciele innych narodów i grup etnicznych, którzy z wyboru, przypisania lub przez konieczność trafili do tego miasta. Komiks ma uczyć dzieci równości i tolerancji.

Jedna z rymowanek np. wyjaśnia dzieciom, że wszyscy są równi bez względu na wzrost, kolor skóry, stopień sprawności, religię, "(...) czy ktoś w piątek nie je mięsa albo nigdy - ani kęsa, czy się modli kiedy trwoga, czy codziennie wielbi Boga, czy na głowie chustę nosi, czy o pomoc czasem prosi lub turban ma na głowie".

Komiks to kolejne z działań realizowanych w ramach "Partnerstwa na Rzecz Aktywnego Osiedla". Wcześniej odbył się m.in. wielokulturowy rajd integracyjny, mieszkańcy mieli okazję uczestniczyć w warsztatach kulinarnych i imprezach sportowych. Kilka dni temu zorganizowano międzyosiedlową Wigilię. (PAP)

swi/ bos/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)