Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Białystok: Konferencja o Żydach wschodniej Polski

0
Podziel się:

Ponad 30 panelistów m.in. z Polski i Izraela bierze udział w konferencji
naukowej o Żydach wschodniej Polski, która w poniedziałek rozpoczęła się w Białymstoku. Jej
patronką jest niedawno zmarła Żydówka polskiego pochodzenia, historyk literatury Dora Kancnelson.

Ponad 30 panelistów m.in. z Polski i Izraela bierze udział w konferencji naukowej o Żydach wschodniej Polski, która w poniedziałek rozpoczęła się w Białymstoku. Jej patronką jest niedawno zmarła Żydówka polskiego pochodzenia, historyk literatury Dora Kancnelson.

II Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Żydzi wschodniej Polski. Kultura - tradycja - piśmiennictwo" odbywa się w ramach trwającego w Białymstoku 6. Festiwalu Kultury Żydowskiej "Zachor - kolor i dźwięk". Konferencja trwa do wtorku.

Jak powiedział PAP jeden z organizatorów konferencji prof. Jarosław Ławski z Uniwersytetu w Białymstoku, w tym roku motywem przewodnim konferencji jest wpływ historii na życie i kulturę Żydów Żyjących we wschodniej Polsce. "Był to podstawowy czynnik, który określał życie Żydów" - dodał.

Dodał, że w czasie pokoju widać było aktywność Żydów we wszystkich dziedzinach życia, co zmieniało się, gdy wybuchały wojny. Ławski mówił, że na konferencji prelegenci nie skupiają się tylko na Holokauście i II wojnie światowej, ale też np. na okresie powstania styczniowego czy I wojny światowej, kiedy zdarzało się, że Żydzi walczyli po obu stronach konfliktu.

Pytany o okresy historyczne ważne dla społeczności żydowskiej mieszkającej w Podlaskiem, Ławski powiedział, że był to czas od XIX wieku. Wymienił tu m.in. dwudziestolecie międzywojenne, które - jego zdaniem - było wspaniałym okresie w żydowskiej historii Białegostoku. Wtedy tworzyło tu wielu artystów żydowskiego pochodzenia, powstał też pomysł by miasto ogłosić "wolnym miastem żydowskim". Ławski mówił, że kolejny ważny okres to II wojna światowa, a później okres komunistyczny, który był związany z kolejnymi wyjazdami Żydów. "Tak się stało, że w Białymstoku, mieście, gdzie przed wojną Żydzi stanowili 60-70 proc. mieszkańców, obecnie jest ich garstka, kilku, może kilkunastu" - dodał.

Patronką konferencji jest historyk literatury Dora Kancnelson. Ławski powiedział, była ona białostoczanką, Żydówką i - jak zaznaczył - wielką polską patriotką, która żyjąc w Związku Radzieckim, w okresie komunizmu, "chroniła pamięć o polskich zesłańcach na Syberię".

"Pani Dora Kancnelson jest wspaniałą postacią, która łączy Polaków i Żydów, można być wyznawcą judaizmu, ważną postacią w gminie żydowskiej i można być wielkim polskim patriotą" - dodał profesor.

Dora Kancnelson urodziła się 29 kwietnia 1921 roku w Białymstoku "w żydowskiej i niezasymilowanej rodzinie". W 1939 roku, tuż po wybuchu II wojny światowej, rodzina wyjechała w głąb ZSRR, do Leningradu. Tam Kancnelson studiowała filologię polską na Uniwersytecie Leningradzkim, później obroniła pracę doktorską z polskiej literatury. Wtedy też zaczęła badać ślady polskich zesłańców na Syberii. Przez lata związana była z Drohobyczem na Ukrainie, gdzie oprócz pracy naukowej, angażowała się w życie społeczne; była m.in. zastępcą prezesem tamtejszej gminy żydowskiej. Zmarła w 2003 roku w Berlinie. (PAP)

swi/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)