Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Białystok: Lucky, zasłużony pies celników, przeszedł na emeryturę

0
Podziel się:

Pies Lucky, który w trakcie swojej służby w Izbie Celnej w Białymstoku
wykrył blisko 40 mln sztuk przemycanych papierosów, właśnie zakończył współpracę i przeszedł na
emeryturę. Według celników to jeden z najskuteczniejszych psów do wykrywania tytoniu w Polsce.

*Pies Lucky, który w trakcie swojej służby w Izbie Celnej w Białymstoku wykrył blisko 40 mln sztuk przemycanych papierosów, właśnie zakończył współpracę i przeszedł na emeryturę. Według celników to jeden z najskuteczniejszych psów do wykrywania tytoniu w Polsce. *

Obecnie dziewięcioletni już, czarny labrador Lucky służbę w izbie celnej rozpoczął w 2005 roku. Przez siedem lat pracował głównie na granicy z Litwą. Do jego największych sukcesów należy wykrycie ponad 270 tys. paczek papierosów schowanych w tirze za plastikowymi pojemnikami.

W poniedziałek w Izbie Celnej w Białymstoku Lucky oraz jego przewodnik otrzymali od dyrektora placówki podziękowania za "wieloletnią, wspólną służbę"; Jarosław Bielawski otrzymał także awans na stopień aspiranta celnego.

Zaprezentowano też sposób pracy labradora - "specjalisty od wykrywania wyrobów tytoniowych". Lucky musiał znaleźć papierosy ukryte w samochodzie. Karton papierosów schowany był w bagażniku, pod zapasowymi kołami. Pies obwąchał miejsce, a kiedy wyczuł tytoń, zaczął drapać to miejsce i spoglądać na przewodnika. Oznajmił w ten sposób, że znalazł papierosy. W nagrodę otrzymał swoją ulubioną zabawkę. Bielawski powiedział dziennikarzom, że pies szukanie papierosów traktuje jak zabawę, a nie pracę. Dodał, że zwierzęciu sprawia to wielką przyjemność, bo po każdym wykryciu papierosów jest nagradzany.

Bielawski dostał Lucky'ego jako ośmiotygodniowego szczeniaka. Od tamtej pory są nierozłącznymi przyjaciółmi. Bielawski dodał, że od początku labrador był bardzo spokojnym i towarzyskim psem. Po specjalistycznym szkoleniu Lucky zaczął z nim pracować na granicy. Powiedział, że była to praca po 12 godzin zarówno na zmianie dziennej, jak i nocnej. Bielawski pytany, co labrador robi na emeryturze, powiedział, że odpoczywa, głównie śpi i wygrzewa się w słońcu.

Labradora zastąpił owczarek belgijski, Gotam, który pomaga celnikom od początku ubiegłego roku. Bielawski powiedział, że będzie godnym następcą Lucky'ego. Dodał, że w styczniu udało mu się wykryć 20 mln sztuk papierosów wiezionych w ciężarówce zamiast trzciny.

Obecnie w Izbie Celnej w Białymstoku służbę pełni łącznie 12 psów. To labradory, owczarki belgijskie oraz owczarek niemiecki. Psy wspierają celników w wykrywaniu wyrobów tytoniowych, a także narkotyków. (PAP)

swi/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)