Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Białystok: "Mamo, jesteś potrzebna" - przekonują dzieci i NFZ

0
Podziel się:

21 tysięcy laurek - kolorowanek trafiło w Podlaskiem do mam za
pośrednictwem ich dzieci, by zachęcać je do regularnego korzystania z badań cytologicznych. Akcję
po raz siódmy zorganizował Narodowy Fundusz Zdrowia.

*21 tysięcy laurek - kolorowanek trafiło w Podlaskiem do mam za pośrednictwem ich dzieci, by zachęcać je do regularnego korzystania z badań cytologicznych. Akcję po raz siódmy zorganizował Narodowy Fundusz Zdrowia. *

Laurki przygotowane przez NFZ trafiają co roku do mam w Podlaskiem z okazji Dnia Matki za pośrednictwem ich pociech w przedszkolach i w młodszych klasach szkół podstawowych.

W tym roku laurki dostały m.in. mamy w Białymstoku, Łomży, Suwałkach, Augustowie, Bielsku Podlaskim, Siemiatyczach oraz w powiecie sokólskim - poinformował PAP rzecznik podlaskiego NFZ Adam Dębski. W piątek akcja odbyła się m.in. w jednym z białostockich przedszkoli.

Na tegorocznej laurce dzieci mogły pokolorować obrazek przedstawiający podwórko, a na nim dom, rodzinę z dziećmi, słońce, drzewo. Na rewersie znalazła się natomiast informacja zachęcająca do badań cytologicznych. "Droga Mamo, jesteś bardzo potrzebna swojemu dziecku. Niech ta laurka przypomni Ci, że Twoi najbliżsi troszczą się o Ciebie i Twoje zdrowie... Pamiętaj, aby regularnie korzystać z badań profilaktycznych" - napisano na laurce.

NFZ w Białymstoku podkreśla, że od kilku lat wzrasta liczba kobiet, które korzystają z badań cytologicznych, ale to wciąż zbyt mało. "W ciągu ostatnich trzech lat cytologię zrobiło niecałe 25 proc. kobiet w wieku 25-59 lat. Cieszy fakt, że wiele kobiet korzysta z badań regularnie, a nie tylko jednorazowo, to jest zgłasza się na cytologię co trzy lata" - mówi Dębski.

Podkreśla, że NFZ zależy jednak bardzo, by do badań zachęcać te panie, które dawno z nich nie korzystały lub nie zrobiły tego w ogóle. "Trzeba pamiętać, że cytologia wykonywana nie rzadziej niż co 3 lata pozwala na wykrycie zmian nowotworowych we wczesnym stadium, gdy mogą być jeszcze wyleczalne" - powiedział Dębski. Zaznaczył, że spośród czterech tysięcy Polek, które rocznie zapadają na raka szyjki macicy, połowa umiera. Główny powód to zbyt późne wykrycie choroby.

Bezpłatne badania cytologiczne w Podlaskiem są wykonywane w 77 gabinetach ginekologicznych.

NFZ oszacował, że we wszystkich siedmiu edycjach akcji laurkowej wzięło w Podlaskiem udział około 170 tys. dzieci. (PAP)

kow/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)