Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Białystok: Modlitwy różnych wyznań i apel pamięci z okazji święta wojska

0
Podziel się:

Modlitwami różnych wyznań i apelem pamięci uczczono w czwartek w
Białymstoku święto Wojska Polskiego. Wspominano żołnierzy walczących za Polskę na przestrzeni
wieków.

Modlitwami różnych wyznań i apelem pamięci uczczono w czwartek w Białymstoku święto Wojska Polskiego. Wspominano żołnierzy walczących za Polskę na przestrzeni wieków.

Główne uroczystości odbyły się w centrum Białegostoku, przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Wzięli w nich udział przedstawiciele służb mundurowych, władz, kombatanci, parlamentarzyści, harcerze, licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta. Odczytano apele pamięci, złożono wieńce i kwiaty.

Dowódca Garnizonu Białystok płk Sławomir Kołodziejski powiedział do zebranych, że święto Wojska Polskiego upamiętnia zwycięstwo Polski nad bolszewikami, które miało taką skalę i znaczenie dla narodu polskiego, jak żadne zwycięstwo ani wcześniej ani później, bo Polska zyskała wolność i suwerenność. Przywoływał pamięć żołnierzy związanych z ziemią białostocką, m.in. X Pułku Ułanów Litewskich i 42 Pułku Piechoty.

Kołodziejski mówił, że współcześnie żyjemy w kraju wolnym i bezpiecznym, ale zawsze musimy pamiętać o tym, że "wolność nie jest darem wiecznym" i trzeba być gotowym, by o nią walczyć. Podkreślał, że współczesne wojsko aktywnie uczestniczy w misjach pokojowych na świecie.

Wojewoda podlaski Maciej Żywno powiedział, że obecnie wojsko to "armia profesjonalistów", która wkłada wiele wysiłku w swój kunszt i umiejętności. Mówił, że jest w żołnierzach "poczucie służby i szacunek do historii" oraz wiara w to, że wszystko co robią, czynią z myślą o kraju.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podkreślał, że odrodzenie wolnej Polski było "fundamentem, na którym budowano myślenie o ojczyźnie i obywatelskim obowiązku". Mówił, że wtedy było wiele pomysłów na tę Polskę, ale zachowanie niepodległości było najważniejszych i wspólnym dla wszystkich. Mówił, ze zwycięstwo nad bolszewikami wskutek powszechnego zrywu wszystkich dało moralną siłę, a tamten "etos pozostanie naszym największym skarbem".

Salwami uhonorowano bohaterstwo i cześć wszystkich żołnierzy i partyzantów, którzy oddali swoje życie za wolną Polskę. W Apelu Pamięci wspominano m.in. żołnierzy z powstań listopadowego, styczniowego i warszawskiego, żołnierzy powojennego podziemnego państwa polskiego, partyzantów, ofiary sowieckiego i hitlerowskiego totalitaryzmu, legionistów, kosynierów, husarię.

Przed południem okolicznościowe modlitwy odbyły się w katolickiej bazylice katedralnej i cerkwi Św. Mikołaja. 18 sierpnia zaplanowano nabożeństwo w obrządku ewangelicko-augsburskim.(PAP)

kow/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)