Notowania

wiadomości
10.03.2011 12:45

Białystok: Prezydent w kampanii 1 proc. podatku na rzecz organizacji

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski będzie zachęcał w kampanii radiowej mieszkańców miasta do przekazywania na rzecz organizacji pożytku publicznego 1 proc. swojego podatku przy okazji dorocznego rozliczania się z fiskusem.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski będzie zachęcał w kampanii radiowej mieszkańców miasta do przekazywania na rzecz organizacji pożytku publicznego 1 proc. swojego podatku przy okazji dorocznego rozliczania się z fiskusem. *

Spoty z udziałem prezydenta wyemituje Polskie Radio Białystok. Miasto przekazało w czwartek radiu na ten cel sumę 5 tys. zł, którą miejscy urzędnicy wygrali w konkursie podczas imprezy zorganizowanej przez tę rozgłośnię.

Prezydent Truskolaski powiedział na konferencji prasowej, że ma nadzieję, iż pieniądze wydane na kampanię zostaną "pomnożone przez mieszkańców", którzy zechcą swój 1 proc. podatku przekazać organizacjom pozarządowym w mieście. Podkreślił, że sam korzysta z takiej możliwości.

Anna Pawłowska z Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku powiedziała dziennikarzom, że w mieście około 100 z tysiąca działających organizacji pozarządowych ma status pożytku publicznego i można je wesprzeć kwotą z 1 proc. podatku. Podkreśliła, że wiele z nich nie wydaje pieniędzy na swoją promocję w kampaniach reklamowych zabiegając o 1 proc., a po prostu aktywnie działa na rzecz społeczności miasta.

Pawłowska powiedziała, że lista organizacji z terenu Białegostoku, które można wesprzeć, jest na oficjalnej stronie internetowej miasta. Dodała, że centrum służy pomocą i informacją mieszkańcom o tym, czym zajmują się organizacje, które można wesprzeć.

W ramach wspierania organizacji pozarządowych prezydent Białegostoku przekazał też w czwartek Hospicjum Dom Opatrzności Bożej w Białymstoku swoją nagrodę finansową (5 tys. zł brutto), którą otrzymał od redakcji "Kuriera Porannego" za przyznany mu w konkursie "Złote Klucze 2010" tytuł Człowieka Roku.

W Podlaskiem trwa też inna akcja propagująca 1 proc. podatku "Ty nic nie tracisz, inni mogą zyskać wiele". Wspiera ją wojewoda podlaski Maciej Żywno, Izba Skarbowa oraz Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych.

Z danych Izby Skarbowej wynika, że w 2010 roku z zeznań podatkowych za 2009 roku do organizacji pozarządowych z 1 proc. wpłynęło w całym województwie podlaskim 8,5 mln zł. Było to 79 proc. całej kwoty jaką mogły otrzymać. Odpisów w ostatniej kampanii podatkowej dokonało ponad 215,2 tys. osób. To 15 razy więcej niż w 2004 roku, gdy 1 proc. podatku można było przekazać po raz pierwszy.

Izba Skarbowa w Białymstoku przypomina, że w tym roku jeszcze bardziej niż dotychczas uproszczono sposób przekazywania 1 proc. podatku. Wystarczy jedynie podać w zeznaniu podatkowym numer KRS organizacji - nie trzeba już nawet wpisywać jej nazwy - oraz kwotę.

W Podlaskiem status organizacji pożytku publicznego mają 204 organizacje.(PAP)

kow/ mok/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz