Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
04.12.2013 19:58

Białystok: Rozpoczęła się 8. edycja festiwalu "Żubroffka"

Blisko 80 filmów amatorów i profesjonalistów m.in. z Polski, Białorusi, Kolumbii, Iranu i Belgii, można obejrzeć w czasie 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych "Żubroffka", który rozpoczął się w środę w Białymstoku.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Blisko 80 filmów amatorów i profesjonalistów m.in. z Polski, Białorusi, Kolumbii, Iranu i Belgii, można obejrzeć w czasie 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych "Żubroffka", który rozpoczął się w środę w Białymstoku. *

Ideą festiwalu jest - jak mówią organizatorzy z Białostockiego Ośrodka Kultury (BOK) - spotkanie kultur Wschodu i Zachodu, a Białystok jest miejscem, które je łączy. Festiwal potrwa do 8 grudnia.

Główną częścią festiwalu jest konkurs. Z blisko 800 nadesłanych filmów wyselekcjonowano 76. To krótkie metraże twórców m.in. z Kolumbii, Iranu, Birmy, Białorusi, Polski, Litwy czy Belgii. Będą rywalizować o nagrody w pięciu kategoriach. Dwie dotyczą filmów zagranicznych: "Okno na Wschód" (filmy z krajów tzw. bloku wschodniego) oraz "Cały ten świat", zaś trzy pozostałe - krajowych, czyli produkcji polskich amatorów, studentów i twórców niezależnych.

Główną nagrodą, Grand Prix, jest nagroda pieniężna w wysokości 2 tys. euro. Filmy oceniać będzie jury w składzie, m.in. dziennikarka radiowej Trójki Agnieszka Obszańska, reżyser filmów "Ki" i "Jestem bogiem" Leszek Dawid oraz rosyjska reżyserka nagrodzona w Cannes w 2012 roku Taisia Igumentseva.

Podczas otwarcia festiwalu zaprezentowano filmy nominowane do Oscara w kategorii krótkometrażowy film fabularny. To - zdaniem organizatorów - jedne z najlepszych krótkich filmów fabularnych poprzedniego sezonu. Odbył się też wernisaż wystawy - projekt rumuńskiego fotografa o turystyce nad Morzem Czarnym.

Poza częścią konkursową, w trakcie kolejnych dni, odbędą się liczne pokazy filmów krótkometrażowych w kilku miejscach w Białymstoku a także w miejscowościach w regionie. Będzie można zobaczyć filmy m.in. z Litwy, Łotwy, Serbii, Izraela czy Japonii. W propozycjach dla dzieci znalazły się animacje holenderskie oraz krótkometrażowe bajki "Zajączek Parauszek".

Festiwal "Żubroffka" to także muzyka. Jak mówił Krzysztof Sienkiewicz z BOK, muzyka ma też pokazywać spotkanie Wschodu z Zachodem. Podczas jednego z koncertów twórczość estońskiego hip-hopowca Tommiego Clasha zostanie zderzona z angielskim artystą Son of Kick - legendą basowego podziemia. Mówił, że ciekawą propozycją będzie też muzyka na żywo wiedeńskiego zespołu Sofa Surfers, którzy zagrają do filmu "Trains od Thoughts" opowiadającego o podróży koleją przez różne państwa. (PAP)

swi/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz