Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Białystok: Ulica imienia prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego

0
Podziel się:

Imię ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego
będzie nosić jedna z głównych, nowych ulic w Białymstoku - zdecydowali w poniedziałek jednogłośnie
białostoccy radni.

Imię ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego będzie nosić jedna z głównych, nowych ulic w Białymstoku - zdecydowali w poniedziałek jednogłośnie białostoccy radni.

Ryszard Kaczorowski (1919-2010) urodził się w Białymstoku, to honorowy obywatel tego miasta. Zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem.

Ulica jego imienia znajduje się niedaleko miejsca, gdzie przed wieloma laty stał dom, w którym wychowywał się młody Ryszard Kaczorowski. Jego dom stał przy ulicy Mazowieckiej 7. Nowa ulica prowadzi z ulicy Legionowej w kierunku osiedla Nowe Miasto.

W uzasadnieniu przyjętej uchwały o nadaniu imienia Kaczorowskiego jednej z głównych ulic w mieście przypomniano jego bogaty życiorys i szeroką działalność. Wskazano, że nadanie nazwy nowo wybudowanej ulicy "wynika z potrzeby uhonorowania dorobku szlachetnej postaci" jaką był Kaczorowski.

Przypomniano też, że "w ciągu ostatnich 20 lat chętnie wracał do rodzinnego Białegostoku", był w tym mieście nawet w swoje 90. urodziny. Podkreślono, że inicjatywę obywatelską by nazwać ulicę jego imieniem wykazali także sami mieszkańcy, którzy czuli taką potrzebę (z inicjatywą nazwania ulicy imieniem Kaczorowskiego wystąpił prezydent Białegostoku).

Ryszard Kaczorowski urodził się 26 listopada w 1919 roku w Białymstoku, gdzie ukończył szkołę handlową i działał w harcerstwie. Po zajęciu miasta przez Armię Czerwoną w 1939 roku, tworzył Szare Szeregi, pełnił funkcję komendanta okręgu białostockiego.

Za działalność konspiracyjną w ZHP w czasie okupacji sowieckiej, sąd w Mińsku skazał go w 1940 roku na karę śmierci przez rozstrzelanie. W celi śmierci spędził 100 dni. Wyrok zamieniono na 10 lat łagru. Karę odbywał nad Kołymą w kopalni złota Duskanja nazywanej Doliną Śmierci.

Wypuszczony z obozu po wejściu w życie układu Sikorski-Majski, w marcu 1942 roku zasilił szeregi tworzonej w ZSRR przez gen. Władysława Andersa Armii Polskiej. Walczył w kampanii włoskiej, m.in. pod Monte Cassino.

W 1947 roku osiadł w Londynie, gdzie ukończył Szkołę Handlu Zagranicznego. W 1986 r. w rządzie na emigracji został ministrem do spraw krajowych, w 1989 objął - po Kazimierzu Sabbacie - stanowisko prezydenta RP na uchodźstwie.

Po wyborze Lecha Wałęsy na prezydenta w grudniu 1990 roku, Kaczorowski przekazał na jego ręce insygnia władzy prezydenckiej II Rzeczypospolitej.

W Białymstoku przybywa pamiątek związanych z postacią Kaczorowskiego. Głównym miejscem, gdzie są one gromadzone jest Biblioteka Uniwersytecka imienia Jerzego Giedroycia. Jeszcze za życia Kaczorowski przekazał tam osobiście część swoich zbiorów: czasopism, książek, albumów. Po jego śmierci kolejne zbiory przekazała jego żona Karolina Kaczorowska. Łącznie to już ok. 1,8 tys. różnych woluminów.

W ostatnich dniach do biblioteki trafiły też meble i przedmioty z warszawskiego gabinetu Ryszarda Kaczorowskiego, m.in.: fotel, biurko, obrazy, różne bibeloty. Gabinet będzie w Białymstoku odtwarzany.

Ryszard Kaczorowski jest pochowany w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.(PAP)

kow/ par/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)