Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Białystok: Uroczystości katyńskie w cieniu sobotniej katastrofy

0
Podziel się:

Ok. tysiąca osób - młodzież, weterani, Rodziny Katyńskie i władze
samorządowe - wzięło udział we wtorek w uroczystościach w Białymstoku, upamiętniających 70.
rocznicę zbrodni katyńskiej.

Ok. tysiąca osób - młodzież, weterani, Rodziny Katyńskie i władze samorządowe - wzięło udział we wtorek w uroczystościach w Białymstoku, upamiętniających 70. rocznicę zbrodni katyńskiej.

W związku z sobotnią katastrofą samolotu prezydenckiego, symboliczny marsz i część obchodów miała jednak inny charakter.

Główne uroczystości miały miejsce przy odnowionym Pomniku Katyńskim. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podkreślał, że od soboty data 10 kwietnia 2010 zapisze się również "czarnymi zgłoskami w naszej historii". Wspominał ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, który urodził się w Białymstoku i jest honorowym obywatelem tego miasta.

Jak mówił, pół roku temu 17 września 2009 roku Ryszard Kaczorowski przy tym samym pomniku składał kwiaty w rocznicę napaści sowieckiej na Polskę. "Nieodżałowany, najlepszy i śmiem powiedzieć - jedyny ambasador naszego miasta w świecie. I jego karta również została domknięta na tej nieludzkiej dla nas ziemi" - mówił prezydent Białegostoku.

Inną ofiarę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, prezesa IPN Janusza Kurtykę, wspominał w czasie uroczystości dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Cezary Kuklo. "Znakomity historyk, szczery patriota" - mówił o nim.

O ofiarach sprzed 70 lat mówił, że zostawiły po sobie dwa ślady: zbiorowe mogiły i ślad w pamięci ludzkiej. "Musieli zginąć, bo byli Polakami, bo byli elitą dumnego narodu" - mówił Kuklo.

W czasie apelu poległych, odczytane zostały nazwiska wszystkich ofiar sobotniej katastrofy. Po złożeniu wieńców i zapaleniu zniczy przy pomniku katyńskim, uczestnicy uroczystości w milczeniu udali się pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, który od soboty jest miejscem oddawania hołdu ofiarom wypadku pod Smoleńskiem.

W związku z tym zdarzeniem, nie było oficjalnego otwarcia wystawy plenerowej upamiętniającej ofiary Katynia. Zrezygnowano też z prezentacji okolicznościowych monet, a także projekcji filmu przygotowanego przez IPN.(PAP)

rof/ ls/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)