Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Białystok: X Międzynarodowy Przegląd Inicjatyw Teatralnych "Białysztuk"

0
Podziel się

Spektakle teatralne, film animowany z muzyką na żywo czy czytanie dramatu
współczesnego, złożą się m.in. na rozpoczynający się w środę wieczorem w Białymstoku X
Międzynarodowy Przegląd Inicjatyw Teatralnych "Białysztuk".

bDAwhOxx

*Spektakle teatralne, film animowany z muzyką na żywo czy czytanie dramatu współczesnego, złożą się m.in. na rozpoczynający się w środę wieczorem w Białymstoku X Międzynarodowy Przegląd Inicjatyw Teatralnych "Białysztuk". *

"+Białysztuk+ to spektakle, które są nowatorskie, wykraczają poza schematy, poza klasyczne rozumienie teatru. Zależy nam na pokazywaniu spektakli, które mają ciekawą formę czy język" - powiedział PAP kierownik artystyczny przeglądu Piotr Drobniuch.

Przegląd otworzy białostocka premiera spektaklu "Matka" Stanisława Ignacego Witkiewicza przygotowana przez Teatr Malabar Hotel. Miłośnicy teatru przez pięć dni będą mogli oglądać przedstawienia zarówno białostockich grup teatralnych, np. Teatru Kolegtyw, jak również zagranicznych teatrów m.in. Velo Theatre z Francji, który już wcześniej występował w Białymstoku.

bDAwhOxz

Imprezy odbywać się będą przede wszystkim na deskach Akademii Teatralnej w Białymstoku, ale także w Białostockim Teatrze Lalek, czy w jednym ze starych magazynów wojskowych na ulicy Węglowej.

W ramach imprezy, już tradycyjnie, odbędzie się także otwarte czytanie dramatu współczesnego. Jak powiedział Drobniuch, takie spotkanie to możliwość rozmowy z autorem dramatu, jak również dyskusja o współczesnym teatrze. W tym roku będzie to dramat "Korytarz" Miłki Malzahn, która znana jest szerszej publiczności, jako autorka prozy.

Drobniuch podkreślił, że przegląd to nie tylko spektakle, ale także "inicjatywy okołoteatralne", które wychodzą poza teatr, ale też w jakimś stopniu się z nim wiążą. Dodał, że teatr to także muzyka, plastyka czy taniec.

W tym roku przewidziane jest wydarzenie multimedialne "WilkaNoc". To tworzone "na oczach publiczności" animacje Mariusza Wilka Wilczyńskiego, znanego twórcy animacji m.in. dla TVP "Kultura" i komponowana do nich na żywo muzyka zespołu Pogodno.

bDAwhOxF

Międzynarodowy Przegląd Inicjatyw Teatralnych odbywa się w Białymstoku od 2005 roku. Jak powiedział Drobniuch, na początku przegląd był prezentacją dokonań absolwentów białostockiej Akademii Teatralnej, którzy do tej pory nie mieli swojej imprezy w mieście.

Następnie na przegląd zaczęto zapraszać również zespoły teatralne z kraju i z zagranicy. Dzięki temu, jak dodał Drobniuch, rodzi się w Białymstoku "dialog między ludźmi innych kultur i różnych doświadczeń teatralnych".

Sylwia Wieczeryńska (PAP)

swi/ rof/

bDAwhOxG
bDAwhOya
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)