Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Białystok: Zakończył się projekt aktywizacji dzieci czeczeńskich

0
Podziel się:

W Białymstoku zakończył się w niedzielę trzymiesięczny projekt "Sztuka
przetrwania", służący aktywizacji dzieci czeczeńskich z rodzin przebywających w tamtejszym ośrodku
dla cudzoziemców.

W Białymstoku zakończył się w niedzielę trzymiesięczny projekt "Sztuka przetrwania", służący aktywizacji dzieci czeczeńskich z rodzin przebywających w tamtejszym ośrodku dla cudzoziemców.

Grupa czeczeńskich chłopców uczestniczyła w cyklu zajęć przyrodniczych połączonych z podstawami sztuki przetrwania, czyli survivalu. Prowadzili je wolontariusze Fundacji Edukacji i Twórczości, która od kilku lat prowadzi różne działania na rzecz uchodźców.

Cykl składał się z dziesięciu spotkań, których głównym tematem były sposoby radzenia sobie w trudnych warunkach naturalnych. Chodziło o wykorzystanie naturalnej aktywności fizycznej dzieci, ale i zainteresowanie ich ochroną przyrody czy ornitologią.

Połowa zajęć miała miejsce w lesie. Dzieci uchodźców uczyły się np. budowania szałasu, poznawały tropy zwierząt i jadalne, leśne rośliny, ćwiczyły rozpalanie ognisk - wszystko po to, by bardziej zainteresować się przyrodą, czy sztuką przetrwania w trudnych warunkach.

"Zajęcia, zwłaszcza te prowadzone w lesie, budziły bardzo dużo emocji wśród dzieci. Na każdy kolejny wyjazd czekały z niecierpliwością" - powiedziała PAP Katarzyna Potoniec, koordynator projektu.

Zwróciła uwagę, że jedna z wypraw zaplanowana była już na godzinę 4.00 rano, najlepszą porę do "podglądania" leśnej zwierzyny. "Wszyscy zastanawiali się, jaka będzie frekwencja tego dnia, lecz - ku zdziwieniu wszystkich - pojawili się wszyscy chłopcy, niektórzy nie spali nawet całą noc z obawy, by nie przegapić godziny wyjazdu" - powiedziała.

Dodała, że dla dzieci biorących udział w projekcie wyjazdy w teren były rzadką okazją do poznania regionu i jego przyrody, a także do atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu.

Ośrodek dla cudzoziemców w Białymstoku działa od ponad 6,5 roku. Jest jednym z czterech w województwie i jednym z dwudziestu w kraju, prowadzonych przez Urząd do Spraw Cudzoziemców.

Ośrodek bierze udział we wdrażaniu, opracowanego we współpracy z organizacjami pozarządowymi pilotażowego programu usamodzielniania i integracji cudzoziemców ze społecznością lokalną w województwie podlaskim.

Z Fundacją Edukacji i Twórczości ośrodek współpracuje od ponad czterech lat. Prowadzi ona m.in. kursy komputerowe, półkolonie i zajęcia sportowe. Fundacja pomaga też tym osobom, które uzyskały status uchodźcy, w znalezieniu mieszkania. Przygotowała również informator "Białystok dla uchodźcy".

W niedzielę w Białymstoku zakończyły się też 4-dniowe spotkania czeczeńsko-polskie, w ramach których prezentowano kulturę i tradycję Czeczenii. Impreza była związana z obchodami Międzynarodowego Dnia Uchodźcy.(PAP)

rof/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)