Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bianka Rolando laureatką nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny

0
Podziel się:

Bianka Rolando otrzymała w środę w Poznaniu Nagrodę Poetycką im. Kazimiery
Iłłakowiczówny za najlepszy książkowy debiut poetycki roku. Jury doceniło jej "Białą książkę"
wydaną przez Wydawnictwo Święty Wojciech.

Bianka Rolando otrzymała w środę w Poznaniu Nagrodę Poetycką im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy książkowy debiut poetycki roku. Jury doceniło jej "Białą książkę" wydaną przez Wydawnictwo Święty Wojciech.

Wręczenie nagrody miało miejsce w poznańskim Mieszkaniu-Pracowni im. K. Iłłakowiczówny.

"Jest to książka wyjątkowa. Autorka postanowiła ścigać się z +Boską komedią+ Dantego. Architektura książki jest wzorowana na tym dziele, składa się z trzech części. Jest Raj, Czyściec i Piekło. Z pewnością jest to praca, która pozostanie w literaturze. To bardzo dojrzałe dzieło" - powiedział w środę PAP przewodniczący jury Krzysztof Karasek.

"Biała książka" zawierająca 120 pieśni to debiut poetycki autorki. Wcześniej Rolando była nagrodzona za wydany w 2007 roku tom opowiadań "Rozmówki włoskie".

Ronaldo pochodzi z Warszawy, jest artystką sztuk wizualnych.

"To dla mnie bardzo ważna nagroda. Dante był dla mnie inspiracją, punktem, od którego się odbiłam" - powiedziała PAP laureatka.

W poprzednich edycjach konkursu nagrodę im. Iłłakowiczówny zdobyli m.in.: Janusz Szuber, Przemysław Owczarek, Krzysztof Bąk, Marzanna Bogumiła Kielar, Wojciech Wencel, Marek Zgaiński.

Kazimiera Iłłakowiczówna "Iłła" (1892-1983), była poetką, prozaikiem, dramaturgiem i tłumaczką. W latach 1908-1909 studiowała w Oxfordzie w kolegium dla cudzoziemców. Od 1910 do 1914 roku kontynuowała naukę (filologia polska i angielska) na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Należała do wybitnych postaci życia literackiego Warszawy w dwudziestoleciu międzywojennym. Była autorką kilkunastu tomów poetyckich, wśród nich m.in.: "Ikarowych lotów", "Trzech strun", "Obrazów imion wróżebnych", które wznawiane były jako "Portrety imion". Pisała też utwory prozatorskie i dramaty.

Od 1918 roku pracowała w MSZ, a od 1926 roku roku w Ministerstwie Spraw Wojskowych, gdzie była m.in. sekretarką Józefa Piłsudskiego; w 1936 roku powróciła do pracy w MSZ.

W 1939 roku ewakuowała się do Rumunii, w czasie wojny przebywała głównie w Siedmiogrodzie. W 1947 roku wróciła do kraju i zamieszkała w Poznaniu.(PAP)

rpo/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)