Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Biblioteka Narodowa otrzymała cenne polonika związane z Paderewskim

0
Podziel się:

Do Biblioteki Narodowej trafiły utwory muzyczne dedykowane Ignacemu Janowi
Paderewskiemu oraz czasopisma poświęcone jego postaci. Cenne polonika, wydane w Stanach
Zjednoczonych, m.in. w okresie II wojny światowej, wkrótce będą dostępne dla czytelników.

Do Biblioteki Narodowej trafiły utwory muzyczne dedykowane Ignacemu Janowi Paderewskiemu oraz czasopisma poświęcone jego postaci. Cenne polonika, wydane w Stanach Zjednoczonych, m.in. w okresie II wojny światowej, wkrótce będą dostępne dla czytelników.

"To była dla nas duża i przyjemna niespodzianka, ponieważ dzisiaj przypada 70. rocznica śmierci Ignacego Jana Paderewskiego. Dar w postaci poloników amerykańskich poświęconych postaci tego wybitnego pianisty i polityka przekazał nam pan Joseph Herter, który w ten sposób postanowił wzbogacić nasze zbiory" - powiedziała w środę PAP Mariola Nałęcz, która jest kierownikiem Zakładu Zbiorów Muzycznych Biblioteki Narodowej.

Do zbiorów Biblioteki Narodowej trafił m.in. zbiór utworów muzycznych poświęconych pamięci Paderewskiego pt. "Homage to Paderewski. Piano solo" wydany w 1942 r. w Nowym Jorku. "Tego rodzaju zbiór to rzadkość w polskich zbiorach. Wśród kompozytorów, którzy w ten sposób oddali muzyczny hołd Paderewskiemu, są m.in. Bela Bartok, Feliks Roderyk Łabuński i Zygmunt Stojowski. W sumie jest tu kilkunastu kompozytorów" - powiedziała Nałęcz.

Poza wydawnictwami nutowymi biblioteka otrzymała także egzemplarze czasopisma "The Etude. Music Magazine" z lat 1934-1955, które zawierają artykuły o twórczości Paderewskiego, a także inne polonika i utwory muzyczne. "Wszystkie czasopisma są w bardzo dobrym stanie. Bardzo ładnie się prezentują. Na okładkach podarowanych czasopism umieszczone są zdjęcia kompozytora" - podkreśliła kierownik Zakładu Zbiorów Muzycznych BN.

"Wśród najciekawszych artykułów jest m.in. recenzja pierwszego wykonania w USA jedynej opery Paderewskiego +Manru+. Z kolei w wydawnictwie nutowym udało mi się znaleźć utwór chopinowski, co jest też ciekawostką, szczególnie dla tych, którzy zajmują się Fryderykiem Chopinem" - dodała Nałęcz.

Darczyńca poloników związanych z Paderewskim, Joseph Herter, jest muzykiem, dyrygentem i pedagogiem; prowadzi m.in. Chór Chłopięco-Męski Cantores Minores przy Archikatedrze Warszawskiej w Warszawie. Wykształcony w Stanach Zjednoczonych, od lat 70. mieszka w Polsce.

Wszystkie podarowane druki zawiązane z Paderewskim po zarejestrowaniu w Bibliotece Narodowej będą dostępne dla czytelników.

Ignacy Jan Paderewski(1860-1941) był artystą koncertującym na całym świecie, jednym z największych pianistów swojej epoki. W czasie I wojny światowej, wykorzystując liczne znajomości w świecie polityki, wspierał dążenia Polski do odzyskania niepodległości. W 1919 r., już jako premier i minister spraw zagranicznych odrodzonej Polski, stanął razem z Romanem Dmowskim na czele delegacji polskiej na konferencję pokojową w Paryżu i podpisał w imieniu Polski traktat wersalski. Decyzją prezydenta Stanów Zjednoczonych Franklina D. Roosevelta, Paderewski, który zmarł podczas II wojny w Nowym Jorku, został pochowany na Narodowym Cmentarzu Wojskowym Arlington w Waszyngtonie. W 1992 r., na prośbę prezydenta Lecha Wałęsy, szczątki wielkiego Polaka sprowadzono do kraju i złożono w archikatedrze św. Jana w Warszawie.(PAP)

nno/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)