Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Biblioteka UW wzbogaciła się o dzieła uczniów Linneusza

0
Podziel się:

Dzieła uczniów botanika Linneusza - po raz pierwszy zebrane w jednej
publikacji i przetłumaczone na angielski - trafiły do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. To
wielotomowe dzieło przekazał bibliotece we wtorek ambasador Szwecji w Polsce Staffan Herrstroem.

Dzieła uczniów botanika Linneusza - po raz pierwszy zebrane w jednej publikacji i przetłumaczone na angielski - trafiły do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. To wielotomowe dzieło przekazał bibliotece we wtorek ambasador Szwecji w Polsce Staffan Herrstroem.

Karol Linneusz (1707-1778) był szwedzkim botanikiem i fizykiem. Stworzył podwaliny pod system klasyfikacji roślin i zwierząt. Zaproponował ujęcie organizmów w uporządkowany system, w którym każda roślina i każde zwierzę miały znaleźć swoje miejsce. Linneuszowi zawdzięczamy też upowszechnienie systemu nazewnictwa roślin i zwierząt. "Dzieła Linneusza i systematyka przygotowana przez niego jest nadal podstawą badań biologicznych" - podkreśliła prorektor UW ds. studentów i jakości kształcenia prof. Marta Kicińska-Habior.

"Linneusz był w każdym sensie wielkim naukowcem, ale z jakiegoś powodu nigdy za wiele nie podróżował" - mówił ambasador Szwecji podczas uroczystości przekazania dzieła "The Linnaeus Apostles" bibliotece UW. Wyjaśnił, że podróżowali natomiast uczniowie Linneusza, których nazwano "apostołami". "17 mężczyzn podróżowało w imieniu Linneusza po świecie. Odwiedzili oni każdy kontynent, by udokumentować miejscową kulturę i naturę. Niezwykłe, a niekiedy tragiczne podróże przeżyło ośmiu z nich" - mówił Herrstroem.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP historyk nauki prof. David Duner z Uniwersytetu w Lund (Szwecja), Karol Linneusz nigdy nie opuścił Europy. "Potrzebował jednak wiedzy i zbiorów, które pochodziły z innych części świata, aby udoskonalić swoją systematykę" - przyznał Duner. Uczniowie Linneusza wyruszyli więc na ekspedycje naukowe w różne części świata, aby zbierać informacje o tamtejszych zwierzętach i roślinach. Ich badania miały wypełnić luki w wiedzy i uzupełnić systematykę i stworzyć kompletny system.

Teraz dzieła uczniów Linneusza opublikowała IK Foundation w wielotomowym zbiorze - publikacja liczy osiem tomów, które mieszczą się w jedenastu księgach. Niektóre z prac po raz pierwszy przetłumaczono na angielski. "To unikalna publikacja" - skomentował prof. Duner.

"Dzieło to pokazuje szeroką perspektywę, ale i jednostkowe historie, które apostołowie przedstawili na podstawie swoich doświadczeń" - podsumował ambasador Szwecji.

Przekazaniu daru towarzyszy okolicznościowa wystawa "Ład i piękno przyrody", prezentowana na drugim poziomie Biblioteki Uniwersyteckiej. (PAP)

lt/ mrt/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)