Notowania

izrael
10.03.2010 15:22

Biden: Palestyńczycy zasługują na niepodległe państwo

Wiceprezydent USA przebywa z wizytą na Zachodnim Brzegu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Palestyńczycy zasługują na zdolne do życia niepodległe państwo, którego obszary będą do siebie przylegać - powiedział *wiceprezydent USA Joe Biden podczas wizyty na Zachodnim Brzegu*.

Polityk powtórzył też, że wtorkowa decyzja Izraela o budowie 1600 nowych domów we Wschodniej Jerozolimie podważa zaufanie Palestyńczyków, niezbędne do negocjacji pokojowych.

Izrael ogłosił plany budowy 1600 nowych domów dla żydowskich osadników we Wschodniej Jerozolimie. Ogłoszenie decyzji przyćmiło wizytę Bidena w Izraelu, której celem jest promowanie palestyńsko-izraelskich negocjacji pokojowych za pośrednictwem USA. Mają się one zacząć w najbliższych tygodniach - pisze AP.
W oświadczeniu dla mediów wydanym razem z palestyńskim prezydentem Mahmudem Abbasem Biden podkreślił, że potrzebne jest budowanie atmosfery wsparcia dla rozmów, a nie ich komplikowanie.

Jak zauważa agencja Associated Press, wiceprezydent wydawał się w środę upewniać Palestyńczyków o poparciu Stanów Zjednoczonych.

Abbas wezwał w środę Izrael do cofnięcia decyzji o budowie nowych domów. Jak komentuje agencja Reutera, jego wypowiedzi w Ramallah nie wskazywały na to, by rozmowy pokojowe miały być zahamowane.

Dotąd nie są znane ich daty, miejsce czy program spotkania, które oznaczałoby ożywienie izraelsko-palestyńskich negocjacji, zawieszonych od grudnia 2008 roku.

Palestyńczycy domagają się zaprzestania rozbudowy osiedli, uznając to za warunek wznowienia rozmów. Dotychczas premier Izraela Benjamin Netanjahu zgodził się tylko na częściowe zamrożenie rozbudowy, nie obejmujące Wschodniej Jerozolimy. Stany Zjednoczone uważają, że kontynuując rozbudowę, Izrael spowalnia proces pokojowy.

* [ **Izrael** chce budować elektrownię atomową ]( http://news.money.pl/artykul/izrael;chce;budowac;elektrownie;atomowa,147,0,597139.html )
* [ Dubaj oskarża **Izrael** o fałszowanie paszportów ]( http://news.money.pl/artykul/dubaj;oskarza;izrael;o;falszowanie;paszportow,163,0,597155.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: izrael, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz