Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

BIEC: Spadek CPI najsilniejszy w połowie roku

0
Podziel się

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym
wyprzedzeniem ruchy cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju br. spadł po raz drugi o 1 punkt -
poinformowało w komunikacie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

bDaaSzNN

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem ruchy cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju br. spadł po raz drugi o 1 punkt - poinformowało w komunikacie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Autorzy badania oceniają, że w połowie roku spadek inflacji będzie najsilniejszy, a jesienią inflacja może przyspieszyć, co jednak nie powinno skutkować trwałą presją inflacyjną.

"Ostatni wzrost wskaźnika, przypadający na pierwszy kwartał br., był krótkotrwały i niewielki. Tym samym w gospodarce ponownie dominuje tendencja do ograniczania tempa wzrostu cen. Najsilniejszy spadek inflacji powinien pojawić się w połowie roku, dodatkowo wspierany czynnikami sezonowymi" - napisano w komunikacie.

"Jesienią zaś można spodziewać się lekkiego przyspieszenia wzrostu cen. Jeśli nie pojawią się dodatkowe czynniki, nie powinien on przerodzić się w trwałą presję inflacyjną. W gospodarce dominuje obecnie niepewność zarówno co do skali ożywienia gospodarczego w kraju i zagranicą. Towarzyszą temu zawirowania na giełdach i rynku walutowym, co podnosi koszty prowadzenia działalności gospodarczej" - dodano. (PAP)

bDaaSzNP

fdu/ asa/ bos/

bDaaSzOq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)