Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

BIEC: Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury wzrósł do 133,3 pkt

0
Podziel się

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o
przyszłych tendencjach w gospodarce, wzrósł w grudniu do 133,3 pkt - poinformowało Biuro Inwestycji
i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Do wzrostu WWK przyczyniła się głównie poprawa wydajności pracy w
sektorze przedsiębiorstw.

bEjaeYaJ

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, wzrósł w grudniu do 133,3 pkt - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Do wzrostu WWK przyczyniła się głównie poprawa wydajności pracy w sektorze przedsiębiorstw.

Dla porównania - w listopadzie wskaźnik ten wzrósł do 132,6 pkt.

BIEC zwraca uwagę, że od marca WWK wykazuje silną tendencje do wzrostu. "Sygnały świadczące o ożywieniu gospodarczym umacniają się" - napisano w komunikacie. Według ekspertów Biura "postępujące na świecie ożywienie będzie odbudowywać zaufanie na rynkach i sprzyjać wzrostowi gospodarczemu Polski".

bEjaeYaL

Z komunikatu wynika, że Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury wzrósł głównie dzięki poprawie wydajności pracy w sektorze przedsiębiorstw. Już drugi miesiąc z rzędu wydajność pracy jest coraz wyższa, przy stosunkowo niewielkiej redukcji zatrudnienia.

"Biorąc pod uwagę wpływ czynników sezonowych zatrudnienie nawet nieznacznie wzrosło. Jeśli produkcja będzie odbudowywać się w najbliższej przyszłości w tempie zbliżonym do tego z końca bieżącego roku, istnieje szansa, że bezrobocie nie wzrośnie znacznie w 2010 r." - czytamy w analizie BIEC.

Biuro zwraca uwagę, że w ostatnich miesiącach zmniejszyło się tempo napływu nowych zamówień w sektorze przedsiębiorstw produkcyjnych. Chodzi zarówno o zamówienia przeznaczone na rynek wewnętrzny, jak i eksportowe. "Od kwietnia do sierpnia br. wzrost nowych zamówień był bardzo dynamiczny. Jednocześnie w magazynach przedsiębiorstw przybywa zapasów wyrobów gotowych. Można przypuszczać, iż przedsiębiorstwa odbudowują zapasy, które zostały zredukowane do niezbędnego minimum w okresie największego spowolnienia gospodarki" - napisano.

Według BIEC zdecydowanie poprawiają się oceny menedżerów przedsiębiorstw dotyczące perspektyw rozwojowych całej gospodarki. Nieco gorzej oceniają oni stan finansów zarządzanych firm. "W listopadzie ceny producentów po uwzględnieniu wpływu czynnika sezonowego ustabilizowały się, a to powinno wpłynąć na lepsze wyniki finansowe firm" - dodano.

bEjaeYaR

Zdaniem BIEC przedsiębiorstwa ciągle mają utrudniony dostęp do kredytu bankowego, choć "wydaje się, że sytuacja stabilizuje się".

Biuro zwraca uwagę, że indeks giełdowy WIG rośnie dziewiąty miesiąc z rzędu, choć w ostatnim czasie tempo jego wzrostu nieco osłabło. (PAP)

dol/ bos/ gma/

bEjaeYbm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)