Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bielska Gmina Żydowska ma dostać działkę za teren pod zburzoną synagogą

0
Podziel się:

Biała (PAP) - Samorząd Bielska-Białej musi zaoferować
bielskiej Gminie Wyznaniowej Żydowskiej nieruchomość zamienną za
utracony teren pod zburzoną przez Niemców podczas II wojny
światowej synagogą Ahawas Thora - zdecydowała Komisja Regulacyjna
do spraw Gmin Żydowskich.

Biała (PAP) - Samorząd Bielska-Białej musi zaoferować bielskiej Gminie Wyznaniowej Żydowskiej nieruchomość zamienną za utracony teren pod zburzoną przez Niemców podczas II wojny światowej synagogą Ahawas Thora - zdecydowała Komisja Regulacyjna do spraw Gmin Żydowskich.

Poinformowała o tym w czwartek przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej, Dorota Wiewióra.

Obecnie przez teren, gdzie niegdyś stała świątynia, przebiega jedna z bielskich ulic.

Wiewióra poinformowała, że - zgodnie z decyzją Komisji Regulacyjnej, samorząd ma 45 dni na znalezienie działek, których cena odpowiadałaby wartości utraconego mienia. Podkreśliła, że decyzje komisji są nienaruszalne i samorząd ma obowiązek znaleźć nieruchomość zamienną.

Naczelnik wydziału mienia gminnego i rolnictwa bielskiego magistratu Barbara Granuszewska-Wyrobek powiedziała, że samorząd w dalszym ciągu stoi na stanowisku, iż budynek Ahawas Thora nie był synagogą, lecz prywatnym domem modlitwy. W takim przypadku nie należy się gminie zadośćuczynienie.

Stoi to jednak w sprzeczności z opinią Gminy Żydowskiej, jak również Komisji Regulacyjnej, która podzieliła jej zdanie.

Synagoga Ahawas Thora (Miłość do Tory), należąca do ortodoksyjnego Związku Dobroczynnego o charakterze religijnym o tej samej nazwie, była jedną z dwóch świątyń leżących w Białej. Żydzi wznieśli ją w 1912 roku. Istniała do II wojny światowej.

Zasady zwrotu nieruchomości Gminom Żydowskim ustala ustawa o uregulowaniu stosunków między państwem a istniejącymi gminami żydowskimi w Polsce z 1997 r.

Ustawa ta przewiduje możliwość wszczęcia na wniosek istniejącej obecnie gminy lub Związku Gmin Żydowskich postępowania zmierzającego do zwrotu gminie nieruchomości przejętych przez państwo, które w dniu 1 września 1939 roku (na Ziemiach Zachodnich i Północnych w dniu 30 września 1933 roku) były własnością gmin żydowskich bądź innych wyznaniowych żydowskich osób prawnych. Sprawy sporne negocjuje Komisja Regulacyjna ds. Gmin Żydowskich, która składa się z przedstawicieli rządu i gmin żydowskich.

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej odzyskała już parę obiektów w mieście, w tym budynek przedwojennej szkoły dla pobożnych Żydów. O przekazaniu go też zdecydowała Komisja Regulacyjna do spraw Gmin Żydowskich.

Wszelkie wpływy związane z majątkiem Gmina przeznacza na remonty zachowanych pamiątek po Żydach na Podbeskidziu, a także upamiętnienie miejsc związanych z tą społecznością.

W Białej pierwsi Żydzi pojawili się pod koniec XVII wieku. W 1939 r. obywatelami miasta było blisko 4 tys. Żydów, czyli około 13 proc. mieszkańców. Obecnie bielska Gmina Wyznaniowa Żydowska zrzesza kilkudziesięciu członków.(PAP)

szf/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)