Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bielska uczelnia publiczna wybuduje dwa laboratoria

0
Podziel się:

Biała (PAP) - Bielska Akademia Techniczno-Humanistyczna wybuduje dwa laboratoria,
które będą wspierały lokalne firmy w dostępie do wyników badań naukowych i prac rozwojowych. Ma to
ułatwiać unowocześnianie produkcji i wdrażanie innowacji - poinformował rektor uczelni prof.
Ryszard Barcik.

Biała (PAP) - Bielska Akademia Techniczno-Humanistyczna wybuduje dwa laboratoria, które będą wspierały lokalne firmy w dostępie do wyników badań naukowych i prac rozwojowych. Ma to ułatwiać unowocześnianie produkcji i wdrażanie innowacji - poinformował rektor uczelni prof. Ryszard Barcik.

Rzecznik bielskiej uczelni Mirosław Łukaszuk poinformował, że laboratoria powstaną przy kampusie akademickim na miejscowych Błoniach. "Będą to parterowe obiekty o podobnej kubaturze, każdy z nich zostanie jednak wyposażony w odmienną aparaturę badawczą. Koszt budowy i wyposażenia sięga 8 mln zł, z czego prawie 7 mln zł akademia pozyskała z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2007-2013" - powiedział. Zdaniem kanclerza uczelni, Leszka Zaporowskiego, budynki powinny stanąć jeszcze przed końcem bieżącego roku. Ich wyposażanie zajmie 3-4 miesiące.

Pełnomocnik rektora do spraw funduszy unijnych Joanna Kurowska-Pysz powiedziała, że zgodnie z warunkami przyznanego dofinansowania, przez pięć lat wyniki badań prowadzonych w laboratoriach będą nieodpłatnie upowszechniane wśród wszystkich zainteresowanych firm. "Mamy nadzieję, że stanie się to zachętą dla wielu przedsiębiorstw, szczególnie tych mniejszych, do nawiązania współpracy z laboratoriami Centrum Innowacji i Transferu Technologii Akademii. Zależy nam zwłaszcza na firmach, które stawiają pierwsze kroki w dziedzinie wykorzystania usług badawczo-rozwojowych dla potrzeb poprawy konkurencyjności i unowocześnienia procesów technologicznych" - wyjaśniła.

Zdaniem dyrektora akademickiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii, które odpowiada za budowę laboratoriów, Janusza Juraszka, im bardziej uczelniane działania pomogą firmom z regionu stać się konkurencyjnymi, tym więcej stworzą one miejsc pracy dla absolwentów.

Wyposażenie laboratoriów stanowić będą między innymi: nowoczesny system wielopłaszczyznowy MTS, który umożliwia symulację złożonych, trójwymiarowych stanów naprężenia i odkształcenia w celu prowadzenia badań trwałościowych wybranych elementów konstrukcyjnych; mikrotwardościomierz, czyli urządzenie kontrolujące właściwości stosowane w przemyśle warstw wierzchnich; komora do badań starzeniowych oraz maszyny badające tworzywa sztuczne, a także infrastruktura komputerowa umożliwiająca prowadzenie analiz i symulacji konstrukcji wirtualnych.

"Trudno dziś mówić poważnie o rozwoju jakiejkolwiek uczelni, która nie stawiałaby na promowanie badań naukowych i współpracy z biznesem. Bez takich obiektów jak nowoczesne laboratoria nie można budować wysokiej rangi ośrodka akademickiego. To jakość i zakres prowadzonych badań, a także możliwości ich praktycznego wykorzystania stanowi o sile każdej uczelni. Z badaniami wiążą się bowiem publikacje naukowe oraz możliwość zdobywania kolejnych stopni naukowych kadry akademickiej" - wyjaśnił rektor.

Akademia Techniczno-Humanistyczna powstała w 2001 roku na bazie istniejącej od 1969 roku filii Politechniki Łódzkiej. Kształci się na niej ponad 9 tys. studentów. (PAP)

szf/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)