Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bielsko-Biała: Maluchy bawią się w archeologów

0
Podziel się

Biała (PAP) - Ponad 100 dzieci z różnych zakątków Polski, studentów Uniwersytetu
Dziecięcego Unikids, spędza wakacje w Bielsku-Białej, gdzie poznają historię, między innymi poprzez
udział w badaniach archeologicznych - poinformował Marcin Tadus z biura prasowego Unikids.

bEiiEGpx

Biała (PAP) - Ponad 100 dzieci z różnych zakątków Polski, studentów Uniwersytetu Dziecięcego Unikids, spędza wakacje w Bielsku-Białej, gdzie poznają historię, między innymi poprzez udział w badaniach archeologicznych - poinformował Marcin Tadus z biura prasowego Unikids.

"Maluchy garną się do nauki archeologii. Dlatego dla małych Indiana Jonesów zorganizowaliśmy w Bielsku-Białej specjalne zajęcia wakacyjne na wykopaliskach archeologicznych. Najmłodszy odkrywca ma 4 lata, najstarszy 12" - powiedział Tadus.

Zajęcia potrwają dwa tygodnie. W programie znajdą się przykładowo rekonstrukcja piastowskiego grodu, budowa zbroi Wikinga, a przede wszystkim praca z miotełką i łopatą na prawdziwym stanowisku archeologicznym pod okiem naukowców z Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

bEiiEGpz

"W Nowej Hucie-Branicach czeka na nich prawdziwy wykop, w którym znajdą różne przedmioty. Dzieci z wielkim zapałem kopią, szukają, zastanawiają się, gdzie mogą coś znaleźć. A kiedy już zabrzmi dźwięk szpachelki dotykającej jakiegoś przedmiotu, na ich twarzach rysuje się wielka radość. Jestem zbudowany ich zaangażowaniem. Każde znalezisko przeżywają jak prawdziwi archeolodzy" - powiedział Jacek Górski z Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Zdaniem Magdaleny Gałuszki z Unikids, wakacje z archeologią to dla dzieci przygoda z nauką i historią. "Przez dwa tygodnie mogą poczuć się jak Indiana Jones. Na zajęciach maluchy same budują piastowski gród z gliny, patyków, kawałków roślin, poznając zasady umacniania fortyfikacji. W muzeum z kolei poznają techniki balsamowania mumii. Mają okazję zobaczyć i dotknąć starej ceramiki, narzędzi. Mogą też podjąć się koszenia pszenicy za pomocą sierpów krzemiennych" - dodała.

Dwutygodniowa przygoda z historią to pierwszy tego typu projekt w Polsce. "Muszę przyznać, że ta archeo-przygoda, to strzał w dziesiątkę. Dzieci chętniej poszerzają swoją wiedzę, kiedy mogą coś zobaczyć na własne oczy, mogą˙˙tego dotknąć, a zwłaszcza kiedy mogą to odkrywać razem z prawdziwymi naukowcami" - chwali pomysł matka dziewięcioletniej Karoliny - Dorota Merta.

Uniwersytet Dziecięcy Unikids to zabawa w studiowanie, dzięki, której najmłodsi mogą zobaczyć jak wyglądają prawdziwe studia. Dzieci biorą udział w specjalnie przygotowanych dla nich wykładach i warsztatach˙między innymi z chemii, fizyki, archeologii, antropologii, neurofizjologii. Wykładowcami są prawdziwi profesorowie, doktoranci, naukowcy, podróżnicy i odkrywcy.˙Placówka działa w ośmiu miasta, w tym w Bielsku-Białej. Od jesieni zagości w czterech kolejnych, w tym w Katowicach.(PAP)

bEiiEGpF

szf/ abe/ jbr/

bEiiEGqa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)