Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bielsko-Biała: Monety z Reksiem już w obiegu

0
Podziel się:

Biała (PAP) - Monetami, na których widnieje bohater filmów animowanych pies Reksio,
można od piątku płacić w kilkudziesięciu placówkach usługowych i handlowych w Bielsku-Białej.
Miasto wspólnie z Mennicą Polską wyemitowało 35,5 tys. dukatów miejskich, które otrzymały nazwę
"białki", od rzeki, która łączy dwa różne niegdyś miasta - Bielsko i Białą.

Biała (PAP) - Monetami, na których widnieje bohater filmów animowanych pies Reksio, można od piątku płacić w kilkudziesięciu placówkach usługowych i handlowych w Bielsku-Białej. Miasto wspólnie z Mennicą Polską wyemitowało 35,5 tys. dukatów miejskich, które otrzymały nazwę "białki", od rzeki, która łączy dwa różne niegdyś miasta - Bielsko i Białą.

Barbara Jaroszek z Mennicy Polskiej powiedziała, że jest to pierwsza na świecie moneta z postacią rodem z kreskówki. Na awersie widnieje pies Reksio z pieczęcią w dłoni na tle taśmy filmowej. Na rewersie pojawili się jego przyjaciele znani z kreskówek, również na tle taśmy filmowej, oraz herb miasta.

Białki, które trafiły do obiegu, wyemitowane zostały w dwóch nominałach: 3 i 7 białków. Ich wartość odpowiada odpowiednio 3 i 7 złotym. Mennica wybiła także 500 srebrnych białków o nominale 65. Jest to jednak moneta kolekcjonerska, której wartość określono na 250 zł.

Ewa Kozak z magistrackiego biura promocji poinformowała, że 3 białki wykonane są z mosiądzu. Jest ich 20 tys. 7 białków jest z bimetalu. Ukazało się ich 15 tys. Mennica w bielskich dukatach miejskich - jako w pierwszych w Polsce - zastosowała efekt kątowy. W zależności od kąta spojrzenia na monecie "ożywa" postać Reksia w biegu.

Barbara Jaroszek wyjaśniła, że nominał białek jest nieprzypadkowy. Wartość trzech odpowiada w przybliżeniu 1 dolarowi, a 7 - dwóm euro. "Dwa euro to najpopularniejsza moneta kolekcjonerska" - powiedziała. Jaroszek dodała zarazem, że zainteresowanie dukatami rośnie, jeśli zastosuje się nominały nieobiegowe.

Bielski białek z Reksiem jest pierwszym z serii dukatów lokalnych nawiązujących do dorobku Studia Filmów Rysunkowych z Bielska-Białej. Kolejne mają się pojawiać raz do roku.

Kilkuminutowe filmy animowane z przygodami Reksia powstawały w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych w latach 1967-1988. Łącznie zrealizowano ponad 60 odcinków. Postać stworzył reżyser i scenarzysta Lechosław Marszałek. Twórca zmarł w 1991 roku. Na początku sierpnia br. Reksio doczekał się pomnika w centrum miasta. (PAP)

szf/ hes/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)