Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bieńkowska: będzie przetarg na A1; pracowity rok czeka kolejarzy

0
Podziel się:

W ciągu najbliższych dwóch miesięcy zostanie ogłoszony przetarg na odcinek
autostrady A1 Pyrzowice-Częstochowa z obwodnicą Częstochowy - zapowiedziała wicepremier, minister
infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska. Jak mówiła pracowity rok czeka również kolejarzy.

bEEwLeWJ

W ciągu najbliższych dwóch miesięcy zostanie ogłoszony przetarg na odcinek autostrady A1 Pyrzowice-Częstochowa z obwodnicą Częstochowy - zapowiedziała wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska. Jak mówiła pracowity rok czeka również kolejarzy.

Bieńkowska przypomniała, że po raz pierwszy u progu nowej perspektywy unijnej Polska jest w takiej sytuacji, że może od samego jej początku ogłaszać przetargi i rozpoczynać inwestycje. W przypadku budżetów UE na lata 2004-2006 i 2007-2013 nie było to możliwe, ponieważ nie były przygotowane niezbędne dokumenty. Tym razem dokumenty są już gotowe i zostały wysłane do akceptacji do Komisji Europejskiej.

"Stawiamy sobie za cel zakończenie w lipcu negocjacji z Komisją Europejską i rozpoczęcie bardzo szerokiego wdrażania programów" - powiedziała.

bEEwLeWL

Wicepremier przypomniała, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad już ogłosiła przetargi na budowę nowych odcinków dróg, a kolejne będą ogłaszane wkrótce. Jednym z nich ma być właśnie odcinek autostrady A1 Pyrzowice-Częstochowa z obwodnicą Częstochowy. "To jest bardzo dobra wiadomość, że zdołamy ten przetarg ogłosić w ciągu kilku czy kilkunastu tygodni" - zaznaczyła.

Fragment A1 Pyrzowice-Częstochowa jest jednym z ostatnich brakujących odcinków tej autostrady. Pozostałe są gotowe lub w budowie, jedyna "wyrwa" to część między Pyrzowicami a Piotrkowem. Sam fragment między Pyrzowicami a Częstochową ma mieć kilkadziesiąt kilometrów.

Jak wskazała Bieńkowska podczas konferencji poświęconej planom rządu, pracowity rok czeka również kolejarzy. Koleje mają otrzymać największy zastrzyk gotówki od 25 lat. "To bardzo ważny rok dla kolei" - zaznaczyła.

"Na koniec tego roku (...) mamy 500 km kompleksowo zmodernizowanych linii kolejowych i mamy rozpoczęcie działania (...) pendolino w Polsce, (...) co znacznie skróci czas przejazdu pociągami" - dodała szefowa resortu infrastruktury.

bEEwLeWR

Pendolino ma kursować rozkładowo od grudnia 2014 r.(PAP)

her/ pad/ mow/

bEEwLeXm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)