Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bieńkowska: cel na lata 2014-2020 to budowanie konkurencyjnej gospodarki

0
Podziel się

Według minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej, głównym celem
inwestycji korzystających ze wsparcia w ramach nowej perspektywy unijnej 2014-20 powinno być
budowanie konkurencyjnej gospodarki i konkurencyjnych przedsiębiorstw, także innowacyjnych.

bEqEflIl

Według minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej, głównym celem inwestycji korzystających ze wsparcia w ramach nowej perspektywy unijnej 2014-20 powinno być budowanie konkurencyjnej gospodarki i konkurencyjnych przedsiębiorstw, także innowacyjnych.

Podczas poniedziałkowej wizyty w Płocku Bieńkowska odwiedziła m.in. realizowaną przez Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny (PPPT) budowę Centrum Usług Korporacyjnych. Inwestycja o wartości ponad 77 mln zł ma być gotowa w lipcu 2014 r.

PPPT to spółka powstała w 2004 r., w której udziały posiadają po połowie gmina Płock i PKN Orlen.

bEqEflIn

"Główna idea tego następnego siedmioletniego inwestowania to jest zbudowanie konkurencyjnej gospodarki, konkurencyjnych przedsiębiorstw, a to znaczy również przedsiębiorstw innowacyjnych, które zainwestują we własne komórki badawczo-rozwojowe, we współpracę z nauką" - powiedziała Bieńkowska.

Przypomniała, że priorytetami wsparcia w ramach przyszłej perspektywy unijnej będą m.in. inwestycje dotyczące energetyki i transportu publicznego oraz zadania łączące naukę i biznes.

Bieńkowska oceniła, że polskie samorządy, które korzystają ze wsparcia unijnego, potrafią doskonale wykorzystywać pozyskane w ten sposób fundusze. "Nasze samorządy, a to jest pierwszy biorca unijnych pieniędzy, udowadniają, że potrafią te pieniądze świetnie inwestować" - powiedziała minister.

Bieńkowska zaznaczyła, że podobnie jak dotychczas, dla samorządów przygotowujących się do pozyskania środków na inwestycje w ramach przyszłej perspektywy unijnej, ważna będzie "ocena potrzeb, ale i atutów danego obszaru oraz tego, jak można je wzmocnić". "To jest moment, kiedy można bardzo wiele rzeczy wymyślić, ukierunkować i tak zbudować, żeby te pieniądze pozyskać w dużej ilości" - dodała minister.

bEqEflIt

W latach 2014-20 Polska ma otrzymać na realizację polityki spójności 73 mld euro. Kwota ta będzie podzielona na sześć programów krajowych i szesnaście regionalnych. Na programy regionalne ma trafić 28,1 mld euro, a np. na Program Infrastruktura i Środowisko 24,2 mld euro.

Powstające na terenie PPPT Centrum Usług Korporacyjnych będzie mieścić się w budynku o powierzchni użytkowej około 9,5 tys. m kw., przeznaczonej dla inwestorów oferujących usługi i produkty obejmujące m.in. procesy finansowe, księgowe, zarządzania zasobami ludzkimi, sprzedaży i zakupów. Dodatkowo ma powstać Laboratorium Centralne o powierzchni użytkowej około 6,5 tys. m kw.

Oba obiekty, realizowane w ramach projektu Centrum Usług Biznesowych, to kluczowe inwestycje PPPT. (PAP)

mb/ mki/ jbr/

bEqEflIO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)