Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Biernacki: katastrofę smoleńską trzeba wyjaśnić do końca

0
Podziel się:

Wszystkie wątpliwości dotyczące katastrofy smoleńskiej powinny być
wyjaśnione do końca; jest to w interesie nas wszystkich - powiedział minister sprawiedliwości Marek
Biernacki, komentując ponowną decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa ws. organizacji lotów do
Smoleńska w 2010 r.

Wszystkie wątpliwości dotyczące katastrofy smoleńskiej powinny być wyjaśnione do końca; jest to w interesie nas wszystkich - powiedział minister sprawiedliwości Marek Biernacki, komentując ponowną decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa ws. organizacji lotów do Smoleńska w 2010 r.

"Prokuratura jest niezależna, pan prokurator generalny Seremet został powołany (...) jeszcze przez pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Więc trudno nas oskarżać - czy Platformę czy rząd - że chcemy zamieść tę sprawę pod dywan" - powiedział dziennikarzom we wtorek Biernacki. "Wszystkie wątpliwości powinny być wyjaśnione do końca" - dodał.

Zapewnił, że sam stara się do sprawy odnosić z "dużym dystansem", chociaż stracił w katastrofie przyjaciół i znajomych. "To duża tragedia. Wiem, że ona też dzieli społeczeństwo. Dlatego uważam, że wyjaśnienie tej sprawy do końca jest w interesie nas wszystkich" - dodał. Zwrócił uwagę, że decyzję prokuratury można zaskarżyć.

We wtorek Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga poinformowała, że postępowanie ws. organizacji lotów prezydenta i premiera do Smoleńska w 2010 r. ponownie umorzono 20 września br. z braku znamion przestępstwa cywilnych urzędników państwowych. Stało się to po tym, gdy prokurator - na polecenie sądu - ponownie przeanalizował materiał dowodowy i doszedł do takich wniosków, jak rok wcześniej. Decyzja prokuratury jest nieprawomocna. Dlatego nie ujawniono szczegółów 343-stronicowego postanowienia. Postanowienie o ponownym umorzeniu zostanie rozesłane wszystkim pokrzywdzonym, którzy będą mogli złożyć zażalenie.

Prokuratura badała, czy doszło do niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez urzędników i funkcjonariuszy publicznych kancelarii prezydenta, premiera, MSZ, MON, polskiej ambasady w Moskwie w związku z przygotowaniami w 2010 r. lotów do Smoleńska - premiera z 7 kwietnia i prezydenta z 10 kwietnia. Śledztwo dotyczyło przygotowań czynionych od września 2009 do 10 kwietnia 2010.

Po raz pierwszy śledztwo prokuratura umorzyła 30 czerwca 2012 r. Dopatrzono się niedociągnięć, ale nie uznano ich za przestępstwo.

Wątki organizacji lotów do Smoleńska w zakresie odpowiedzialności instytucji cywilnych zostały wyłączone wiosną 2011 z prowadzonego przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie głównego śledztwa w sprawie katastrofy.(PAP)

brw/ bos/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)