Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Biernacki: niezawisłość sędziowska to jeden z fundamentów cywilizacji

0
Podziel się:

Niezawisłość sędziowska jest jednym z fundamentów naszej cywilizacji i musimy
ją chronić - powiedział w czwartek minister sprawiedliwości Marek Biernacki podczas uroczystości
otwarcia odrestaurowanej zabytkowej siedziby Sądu Rejonowego Lublin-Zachód.

Niezawisłość sędziowska jest jednym z fundamentów naszej cywilizacji i musimy ją chronić - powiedział w czwartek minister sprawiedliwości Marek Biernacki podczas uroczystości otwarcia odrestaurowanej zabytkowej siedziby Sądu Rejonowego Lublin-Zachód.

"Warto to powtarzać i o tym mówić, ponieważ wiem, że czasami padają najróżniejsze szalone opinie, aby tę niezawisłość sędziowską podważyć. Jeśli będziemy podważać niezawisłość sędziów, będziemy też niszczyć nie tylko demokrację, ale i naszą cywilizację" - powiedział Biernacki.

"Za niezawisłością sądu stoi też jego autorytet, który musimy też wspólnie budować, a nie go demolować" - dodał.

Biernacki dopytywany przez dziennikarzy, czy niezawisłość sędziowska jest jakoś szczególnie zagrożona, odpowiedział, że nie, ale jego zdaniem należy o tym przypominać w toczących się obecnie dyskusjach w mediach na temat działania wymiaru sprawiedliwości. Nie wskazał jednak na konkretne wypowiedzi.

"Sądy nie cieszą się ostatnio najlepszą opinią i jest taka presja, żeby pójść na skróty, aby to poprawić, zmienić, wprowadzać jakieś instytucje. Można wprowadzać instytucje, które ułatwią sędziom pracę, zmienić sposób szkolenia, wprowadzać elementy transparentności, ale nie może być kontestowania orzekania sądów, niezawisłość sądów musi być zagwarantowana" - powiedział.

Minister uczestniczył w Lublinie w otwarciu odrestaurowanego zabytkowego budynku sądu rejonowego przy ul. Krakowskie Przedmieście. Remont, który trwał od czerwca 2011 r. do grudnia 2013 r., kosztował ok. 12 mln zł i został sfinansowany ze środków budżetu państwa.

Budynek lubelskiego sądu wzniesiony został w latach 1892-95, z przeznaczeniem na sąd okręgowy. Był jak na owe czasy nowoczesny, zbudowany według wzorów rosyjskiej architektury sądowej. Mieścił się tam sąd okręgowy, a po kolejnych reformach sądownictwa - powiatowy i rejonowy.

Przeprowadzony gruntowny remont budynku polegał m.in. na przystosowaniu go do współczesnych potrzeb sądownictwa przy zachowaniu zabytkowej architektury. Urządzono biuro obsługi interesanta, czytelnię akt, wydzielono przestrzeń z gabinetami sędziów, zmodernizowano archiwum sądu.

W odnowionym budynku pracuje 18 sędziów. Mieszczą się tu dwa wydziały Sądu Rejonowego Lublin Zachód - IX karny i VII pracy i ubezpieczeń społecznych - oraz oddziały administracji sądowej. (PAP)

ren/ bos/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)