Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Biernacki: potrzebna jest reforma policji

0
Podziel się:

Policji potrzebna jest reforma - mówił podczas
sobotniej konferencji programowej PO w Krakowie poseł Marek
Biernacki, b. szef MSWiA. Jego zdaniem konieczne jest
odbiurokratyzowanej Komendy Głównej Policji i wzmocnienie
Centralnego Biura Śledczego.

Policji potrzebna jest reforma - mówił podczas sobotniej konferencji programowej PO w Krakowie poseł Marek Biernacki, b. szef MSWiA. Jego zdaniem konieczne jest odbiurokratyzowanej Komendy Głównej Policji i wzmocnienie Centralnego Biura Śledczego.

Biernacki mówił, że Polacy nie czują się bezpiecznie, a "medialne sukcesy nie są w stanie zatrzeć w oczach obywateli negatywnego wrażenia z osobistych doświadczeń, z bezsilnością posterunkowego wobec zwykłych chuliganów, osiedlowych gangów, drobnych złodziei".

"Naszym celem jest redukcja zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego przy wzroście poczucia bezpieczeństwa obywateli bez nadmiernego ograniczania ich swobód i wolności" - mówił poseł PO.

Zdaniem Biernackiego "konieczne jest odbiurokratyzowanej Komendy Głównej Policji" i zlikwidowanie w niej etatów i stanowisk, które dublują się kompetencyjnie.

"Komenda Główna w nowym modelu pełniłaby bardziej rolę sztabu oraz ciała analityczno nadzorczego" - powiedział Biernacki. "Musi dość do wzmocnienia etatowego i finansowego Centralnego Biura Śledczego a zwłaszcza pionu do walki z korupcją i przestępstwami "+białych kołnierzyków+" - dodał.

Jego zdaniem wyłączone ze struktur policji Krajowe Centrum Informacji Kryminalnych powinno stać się rzeczywistym instrumentem koordynowania pracy różnych służb i ścigania sprawców przestępstw.

Biernacki mówił, że należy się zastanowić nad dalszą potrzebą istnienia Straży Miejskiej. Według niego korzystne byłoby stworzenie lokalnej policji prewencyjnej będącej częścią policji państwowej i podległej komendantom wojewódzkim policji. (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)