Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bieruń: Adwokaci udzielą powodzianom bezpłatnych porad prawnych

0
Podziel się:

Śląscy adwokaci, którzy od maja udzielają w kancelariach bezpłatnych porad
prawnych poszkodowanym w tegorocznej powodzi, w środę będą do dyspozycji mieszkańców w Bieruniu -
jednym z miast w regionie, w których woda wyrządziła największe szkody.

Śląscy adwokaci, którzy od maja udzielają w kancelariach bezpłatnych porad prawnych poszkodowanym w tegorocznej powodzi, w środę będą do dyspozycji mieszkańców w Bieruniu - jednym z miast w regionie, w których woda wyrządziła największe szkody.

Okręgowa Rada Adwokacka (ORA) w Katowicach wraz z Polskim Radiem Katowice chcą dotrzeć bezpośrednio do poszkodowanych w powodzi, stąd pomysł na dyżur w Bieruniu. Czterech prawników będzie do dyspozycji powodzian od południa do godz. 17. Z adwokatami będzie się można spotkać w Miejskiej Bibliotece nr 2 (tel. 32 216 37 29) przy ul. Jagiełły 1 oraz w siedzibie Straży Miejskiej (pod tym samym adresem, tel. 32 216 37 27).

"Akcja rozpoczęta w maju miała rozmach tak długo, jak media o niej informowały. Ludzie dowiadywali się i korzystali z pomocy. Później niestety zainteresowanie opadło. Wynikało to nie z tego, że porady prawne nie są już potrzebne, ale nie było informacji. Wielu poszkodowanych wciąż pomocy potrzebuje" - powiedział PAP dziekan ORA Roman Kusz.

Prawnicy liczą, że akcja spotka się ze sporym zainteresowaniem mieszkańców. Jeżeli zgłosi się wiele osób, adwokaci będą wstępnie udzielali krótkich porad, skopiują dokumenty i spiszą dane powodzian, by później móc się z nimi kontaktować i udzielić już bardziej kompleksowej pomocy - wyjaśnił mec. Kusz.

Jeżeli akcja się powiedzie, zorganizowane zostaną kolejne dyżury prawników w innych miejscowościach, które ucierpiały w czasie powodzi.

Akcja w Bieruniu została wcześniej nagłośniona przez miejscowy magistrat. Do domów powodzian trafiły ulotki, powstały plakaty. Władze Bierunia udostępnią adwokatom lokale i sprzęt komputerowy.

Śląscy adwokaci, który już w maju rozpoczęli akcję udzielania porad prawnych powodzianom, dotychczas pomogli kilkudziesięciu osobom. Najczęściej porady dotyczyły kwestii odszkodowawczych. Część poszkodowanych miała pretensje, że mimo zgłoszenia szkody nie mogli się doczekać odzewu z firmy ubezpieczeniowej.

"Wynika to z tego, że firmy ubezpieczeniowe nie radzą sobie z rozmiarami powodzi, rozmiarami szkód i ilością zgłoszeń. Terminy zakreślone przez ustawę ubezpieczeniową, które mówią o 30 dniach na likwidację szkody, są dla wielu towarzystw ubezpieczeniowych nierealne, dlatego są opóźnienia" - powiedział mec. Kusz.

Niezależnie od dyżuru w Bieruniu, poszkodowani w powodzi wciąż mogą się umawiać na spotkania z prawnikami za pośrednictwem ORA. Osoby zainteresowane mogą telefonicznie (pod numerem 32 25 98 250) zgłaszać chęć zasięgnięcia porady w sekretariacie Rady w Katowicach. Po pozostawieniu danych otrzymają informację o terminie i miejscu spotkania. Można też skorzystać z formularza kontaktowego na stronie www.adwokatura.katowice.pl lub wysłać e-mail na adres: dziekan@adwokatura.katowice.pl.

W woj. śląskim powódź dotknęła 153 ze 167 gmin. Cztery osoby zginęły, 3,6 tys. zostało ewakuowanych przez służby prowadzące akcję ratowniczą, wielu innych poszkodowanych samodzielnie opuściło domostwa. Woda zalała prawie 19 tys. budynków i 75 tys. ha gruntów, w tym 42 tys. ha użytków rolnych. Uszkodzonych zostało ponad 800 km dróg oraz 245 mostów. (PAP) kon/ abr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)