Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bieszczady: Ruszył konkurs na imię dla najgrubszej polskiej jodły

0
Podziel się:

Leśnicy ogłosili konkurs na imię dla najgrubszej polskiej jodły, która
rośnie w pobliżu Jabłonek, w masywie Łopiennika, k. Baligrodu w Bieszczadach - poinformował w
czwartek rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Leśnicy ogłosili konkurs na imię dla najgrubszej polskiej jodły, która rośnie w pobliżu Jabłonek, w masywie Łopiennika, k. Baligrodu w Bieszczadach - poinformował w czwartek rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

"Proponowane imię można nadsyłać na adres nadleśnictwa Baligród. Propozycje konkursowe będą przyjmowane do końca lutego" - powiedział rzecznik.

Przypomniał, że bezimienna jodła ma 519 cm w obwodzie i 35 m wysokości. Rocznie obwód jej pnia powiększa się o blisko 2 cm. Na wiosnę leśnicy planują też oznakowanie ścieżki prowadzącej do jodły.

Wśród uczestników konkursu zostanie rozlosowana nagroda. Będzie nią 3-dniowy pobyt dla dwóch osób w pokojach gościnnych nadleśnictwa.

Dotychczasowy rekord należał także do bieszczadzkiej jodły, ale rosnące w Pszczelinach drzewo na jesieni powalił wiatr. Jego obwód wynosił 527 cm.

Drzewostany jodłowe w południowo-wschodniej Polsce należą do najcenniejszych w kraju. Średnia zasobność podkarpackich jedlin wynosi 363 m sześc. na hektar, a średnia krajowa sięga 254 m sześc. Z kolei średni wiek jodeł w lasach krośnieńskiej RDLP wynosi 84 lata, a przeciętny wiek tych drzew w Polsce to 62 lata.(PAP)

kyc/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)