Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BiH: Parlament odrzucił kandydaturę Slavo Kukicia na premiera

0
Podziel się:

Parlament Bośni i Hercegowiny odrzucił w czwartek w głosowaniu po raz
drugi i zarazem ostateczny, kandydaturę Slavo Kukicia na premiera kraju. Wyborowi bośniackiego
Chorwata sprzeciwili się zarówno serbscy, jak i część chorwackich deputowanych.

Parlament Bośni i Hercegowiny odrzucił w czwartek w głosowaniu po raz drugi i zarazem ostateczny, kandydaturę Slavo Kukicia na premiera kraju. Wyborowi bośniackiego Chorwata sprzeciwili się zarówno serbscy, jak i część chorwackich deputowanych.

"Stwierdzam, że nie mamy wymaganej większości dwóch trzecich głosów i właśnie dwie trzecie głosowało przeciwko Kukiciowi" - powiedział pełniący obowiązki przewodniczącego parlamentu Denis Beczirović.

Podczas pierwszego głosowania pod koniec czerwca Kukić, socjolog i wykładowca uniwersytetu w Mostarze, też nie otrzymał poparcia najważniejszych partii serbskich i chorwackich. Deputowani serbscy i chorwaccy uważają, że nie jest on właściwym kandydatem ludności chorwackiej, gdyż nie desygnowała go żadna z "etnicznych" partii chorwackich.

Wybory parlamentarne w BiH odbyły się ponad dziewięć miesięcy temu. Dwa poprzednie rządy kierowane były przez Muzułmanina i Serba i dlatego na czele obecnego gabinetu powinien stanąć Chorwat.

Bośnia i Hercegowina, podzielona na Republikę Serbską i federację muzułmańsko-chorwacką, pogrążona jest w głębokim kryzysie politycznym od wyborów parlamentarnych z października 2010 roku; do tej pory nie udało się sformować centralnego rządu, zdolnego przeprowadzić reformy wymagane przez Unię Europejską.

Po czwartkowym nieudanym wyborze premiera kierujące państwem trzyosobowe Prezydium - składające się z Serba, Chorwata i Muzułmanina - ma osiem dni na wyznaczenie innego kandydata na szefa rządu. Media lokalne i analitycy twierdzą, że i ta kandydatura może być w głosowaniu we wrześniu odrzucona.

BiH boryka się ze skutkami światowego kryzysu ekonomicznego, który spowodował skurczenie się gospodarki w 2009 roku o 2,9 proc. i wzrost jej o jedyne 0,5 proc. w 2010 roku. Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje w bieżącym roku wzrost PKB w Bośni na poziomie 2,2 proc.

Według analityków niestabilność polityczna w tym kraju zniechęca potencjalnych inwestorów. Po wycofaniu się z BiH w 2009 roku ponad jednej trzeciej inwestorów zagranicznych, w ubiegłym roku nastąpił dalszy spadek inwestycji zagranicznych o około 50 proc. w stosunku do roku poprzedniego.(PAP)

jo/ ap/

9397005 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)