Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

BiH: Policja aresztowała dwóch podejrzanych o zbrodnie wojenne

0
Podziel się

Bośniacka policja aresztowała w czwartek dwóch bośniackich Serbów,
byłych strażników z obozu dla cywilów i jeńców wojennych nieserbskiego pochodzenia. Podejrzani są
oni o udział w zabójstwie około 50 więźniów w czasie wojny domowej w Bośni w latach 1992-95 -
poinformowała prokuratura.

bEioPZud

Bośniacka policja aresztowała w czwartek dwóch bośniackich Serbów, byłych strażników z obozu dla cywilów i jeńców wojennych nieserbskiego pochodzenia. Podejrzani są oni o udział w zabójstwie około 50 więźniów w czasie wojny domowej w Bośni w latach 1992-95 - poinformowała prokuratura.

Ratko Dronjak został aresztowany w położonym na północy kraju mieście Laktaszi, natomiast Dragan Rodić w pobliżu północno-zachodniego miasta Drvar.

Dronjak był komendantem obozu w miejscowości Kamienica w pobliżu Drvaru, w którym w latach 1992-95 przetrzymywano cywilów i jeńców wojennych. Rodić był tam strażnikiem.

bEioPZuf

"Obaj są podejrzewani o udział w zabójstwie około 50 cywilów i jeńców wojennych i spowodowanie poważnych obrażeń u wielu innych ludzi" - oświadczyła prokuratura.

Według niej więźniowie "byli przetrzymywani w okrutnych i poniżających warunkach w atmosferze terroru, bez podstawowego wyżywienia i codziennie byli narażeni na przesłuchania, bicie, tortury, prześladowanie i psychiczne znęcanie się".

Obaj są podejrzani o łamanie międzynarodowego prawa humanitarnego i zbrodnie przeciwko ludzkości. Zostaną przekazani prokuraturze.

Bośniacki trybunał ds. zbrodni wojennych został ustanowiony w 2005 roku, aby odciążyć haski ONZ-owski trybunał do spraw zbrodni wojennych w byłej Jugosławii i pozostawić mu tylko najważniejsze sprawy. Podczas wojny w Bośni zginęło około 100 tys. ludzi. (PAP)

bEioPZul

keb/ ro/

5516192

bEioPZuG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)