Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BiH: W niedzielę obchody 15. rocznicy masakry w Srebrenicy

0
Podziel się:

Szczątki 775 ofiar zostaną pochowane podczas niedzielnych obchodów 15.
rocznicy masakry w Srebrenicy, gdzie z rąk bośniackich Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8
tys. Muzułmanów. W uroczystościach upamiętniających tragedię udział weźmie m.in. prezydent Serbii.

Szczątki 775 ofiar zostaną pochowane podczas niedzielnych obchodów 15. rocznicy masakry w Srebrenicy, gdzie z rąk bośniackich Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. Muzułmanów. W uroczystościach upamiętniających tragedię udział weźmie m.in. prezydent Serbii.

Oprócz prezydenta Borisa Tadicia, który uczestniczył w obchodach w 2005 roku, obecni będą również prezydenci Chorwacji Ivo Josipović, Czarnogóry Filip Vujanović oraz premier Turcji Recep Tayyip Erdogan.

W odbywających się na cmentarzu w Potoczari na obrzeżach Srebrenicy obchodach ku czci ofiar najstraszliwszej po II wojnie światowej zbrodni w Europie uczestniczyć będą również dziesiątki tysięcy osób.

Dotychczas za pomocą testów DNA udało się zidentyfikować 6,5 tys. ofiar mordu, a w Potoczari pochowano 3749 z nich.

ONZ-owski trybunał ds. zbrodni wojennych na obszarze dawnej Jugosławii oraz najwyższy organ sądowy ONZ Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości uznały masakrę muzułmańskich mężczyzn i chłopców za ludobójstwo.

Po latach nieuznawania tragedii w Srebrenicy, pod koniec marca serbski parlament uchwalił rezolucję potępiającą masakrę. Nie uznał jej jednak za ludobójstwo, co wywołało rozczarowanie rodzin ofiar.

Stowarzyszenia zrzeszające te osoby nie wierzą również w szczere intencje prezydenta Serbii. "Bez względu na to, czym kieruje się Tadić, dobrze, że przyjedzie na uroczystości. Ale zapytam się go, dlaczego nie przyjechał z Ratko Mladiciem" - powiedziała AFP przewodnicząca kobiecego stowarzyszenia zrzeszającego rodziny ofiar Munira Subaszić.

Gen. Ratko Mladić, dowódca Serbów bośniackich w czasie wojny w BiH w latach 1992-95 oskarżany o masakrę w Srebrenicy, nadal przebywa na wolności. Po aresztowaniu w 2008 roku politycznego przywódcy Serbów bośniackich Radovana Karadżicia, Mladić stał się poszukiwanym numer jeden na liście oenzetowskiego trybunału ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii.

Za Srebrenicę skazano już 12 osób; trwają procesy siedmiu oskarżonych.

Siły Serbów bośniackich zdobyły Srebrenicę 11 lipca 1995 roku, na kilka miesięcy przed zakończeniem wojny. Srebrenica była wówczas muzułmańską enklawą, ogłoszoną przez ONZ "strefą bezpieczeństwa". Zgromadziło się tam 30 tys. ludzi, w tym tysiące uchodźców, szukających schronienia przed nacierającymi Serbami. Bronić ich miał batalion holenderskich żołnierzy z sił ONZ, uzbrojonych tylko w lekką broń. Holenderscy żołnierze wycofali się bez walki, gdy dowództwo misji wojskowej ONZ odmówiło wsparcia i zbombardowania Serbów. (PAP)

jhp/ ro/

6585774 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)