Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Birma: Aung San Suu Kyi spotkała się z wysłannikiem ONZ

0
Podziel się:

Wojskowe władze Birmy zezwoliły przywódczyni opozycji
Aung San Suu Kyi na opuszczenie domu i spotkanie z wysłannikiem
ONZ - poinformowali przedstawiciele birmańskiej opozycyjnej
Narodowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD).

Wojskowe władze Birmy zezwoliły przywódczyni opozycji Aung San Suu Kyi na opuszczenie domu i spotkanie z wysłannikiem ONZ - poinformowali przedstawiciele birmańskiej opozycyjnej Narodowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD).

Suu Kyi, która bez procesu z ostatnich 18 lat aż 12 spędziła w areszcie domowym, została odwieziona ze swego domu do hotelu, w którym przebywał specjalny wysłannik Narodów Zjednoczonych Ibrahim Gambari. Po półtoragodzinnym spotkaniu rozstali się. Nie są znane szczegóły rozmów.

Gambari wcześniej spotkał się z przedstawicielami zamieszkujących Birmę grup etnicznych, organizacji pozarządowych i partii politycznych, w tym kierowanej przez panią Suu Kyi NLD. Członkowie ugrupowania mówili o potrzebie przyspieszenia dialogu między birmańską juntą a opozycją i konieczności zwolnienia więźniów politycznych. Gambari zapewnił o swym poparciu - relacjonowały agencje.

Minister ds. informacji junty generał Kyaw Hsan powiedział w piątek Gambariemu, że władze zrobiły wystarczająco wiele, by prowadzić dialog z Aung San Suu Kyi, przyznając jej specjalnego oficera łącznikowego, mającego rangę ministra. Dodał, że stojący na czele rządu generał Than Shwe chętnie spotkałby się z panią Suu Kyi, jeśli zrezygnowałaby "z konfrontacyjnego tonu" i przestała wzywać do nałożenia sankcji na juntę.

Szef resortu jednocześnie wyraził niezadowolenie z powodu częstych odwiedzin Birmy przez Gambariego, szukającego poparcia dla politycznych reform w kraju.

Wysłannik ONZ od czwartku przebywa w Birmie w ramach misji mediacyjnej związanej z zapowiadanym przez juntę referendum konstytucyjnym.

Rządzący Birmą generałowie zapowiedzieli, że chcą przeprowadzić w maju referendum w sprawie projektu konstytucji. Projekt został zaaprobowany przez liczącą 54 członków specjalną komisję, powołaną przez wojskowe władze. Zgodnie z zapowiedziami, na temat projektu wypowiedzą się w formie referendum obywatele Birmy.

Referendum miałoby odbyć się w maju, a przyjęcie projektu - utorować drogę do wyborów parlamentarnych w 2010 roku. Państwa zachodnie uważają, że plany wyborcze są niewiarygodne, jeśli wykluczają opozycję i jej przywódczynię.

W Birmie ostatnie wybory przeprowadzono w roku 1990, lecz junta odmówiła przekazania władzy zwycięskiej opozycyjnej Narodowej Lidze na rzecz Demokracji. Na czele tej partii stoi laureatka pokojowej nagrody Nobla Aung San Suu Kyi. (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)