Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Birma: Proces Aung San Suu Kyi: Amerykanin John Yettaw w szpitalu

0
Podziel się:

Cierpiący na cukrzycę Amerykanin John Yettaw, który na początku maja
zakradł się do rezydencji przywódczyni birmańskiej opozycji Aung San Suu Kyi i jest w związku z tym
sądzony, został odwieziony do głównego szpitala w Rangunie - poinformował we wtorek jeden z
pracowników szpitala.

*Cierpiący na cukrzycę Amerykanin John Yettaw, który na początku maja zakradł się do rezydencji przywódczyni birmańskiej opozycji Aung San Suu Kyi i jest w związku z tym sądzony, został odwieziony do głównego szpitala w Rangunie - poinformował we wtorek jeden z pracowników szpitala. *

54-letni Yettaw, więziony w zakładzie karnym Insein w Rangunie, do szpitala został odwieziony w eskorcie policji w poniedziałek wieczorem z powodu silnego wstrząsu. Jak poinformował anonimowo pracownik placówki pacjent "obecnie czuje się dobrze".

64-letnia laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi została oskarżona przez birmańską juntę wojskową o złamanie zasad odbywania aresztu domowego, gdy do jej rezydencji zakradł się Yettaw i pozostał tam przez dwa dni. Amerykaninowi postawiono zarzuty wtargnięcia na obszar niedozwolony.

Amerykaninowi, Suu Kyi i dwóm osobom pracującym w jej domu, również sądzonym, grozi do pięciu lat więzienia. Werdykt powinien zapaść 11 sierpnia.

Yettaw, który jest mormonem i byłym wojskowym, w czasie procesu tłumaczył m.in., że przyjechał do Birmy z Missouri, bo miał sen o spisku terrorystycznym przeciwko pani Suu Kyi i chciał ją przed nim ostrzec. Jak powiedział, w jego śnie terroryści zamierzali oskarżyć o zamordowanie pani Suu Kyi juntę birmańską.

Obserwatorzy sugerowali, że władze Birmy wykorzystały incydent z Amerykaninem jako pretekst, pozwalający na przedłużenie aresztu opozycjonistki lub osadzenie jej w więzieniu.

Partia Suu Kyi wygrała w 1990 roku wybory w Birmie. Rządzący krajem wojskowi zignorowali jednak wynik wyborów. W czasie ostatnich 20 lat opozycjonistka spędziła z przerwami 13 lat w areszcie, głównie domowym. W 1991 roku otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. (PAP)

cyk/ ro/

4517812, arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)