Notowania

areszt
26.02.2010 07:14

Birma: Sąd Najwyższy potwierdza areszt dla noblistki

Birmański Sąd Najwyższy utrzymał w piątek wyrok aresztu domowego dla przywódczyni opozycji Aung San Suu Kyi - poinformowały źródła oficjalne.

Podziel się
Dodaj komentarz

Birmański Sąd Najwyższy utrzymał w piątek wyrok aresztu domowego dla przywódczyni opozycji Aung San Suu Kyi - poinformowały źródła oficjalne.

Sąd odrzucił apelację adwokatów 64-letniej laureatki Pokojowej Nagrody Nobla, którzy powołując się m.in. na argumenty konstytucyjne wnosili o zakończenie trwającego już 14 lat aresztu domowego.

"Apelacja została odrzucona" - powiedział przedstawiciel władz Birmy, zastrzegając swoją anonimowość.

Adwokat obrony Nyan Win powiedział dziennikarzom, że wystąpi z jeszcze jedną, "specjalną apelacją" po ustaleniu przyczyn odrzucenia poprzedniej. "Sąd nie podał żadnych powodów" - dodał.

"Choć ta decyzja nie jest zaskoczeniem, głęboko rozczarowuje. Nadal uważamy, że (Suu Kyi) powinna zostać natychmiast zwolniona wraz z ponad 2 tys. innych więźniów sumienia" - powiedział ambasador Wielkiej Brytanii Andrew Heyn, który był obecny na rozprawie obok dyplomatów z Australii, Francji i USA.

Adwokaci panii Suu Kyi wystąpili z ostatnią apelacją w listopadzie, gdy sąd niższej instancji podtrzymał wyrok dodatkowych 18 miesięcy aresztu domowego dla noblistki za złamanie zasad jego odbywania. To praktycznie wyklucza ją z udziału w wyborach, które junta zapowiedziała na bieżący rok.

Pani Suu Kyi była pozbawiona wolności przez 14 z ostatnich 20 lat.

27 maja 1990 roku Narodowa Liga na rzecz Demokracji wygrała wybory w Birmie. Rządzący krajem wojskowi zignorowali jednak wynik wyborów i przetrzymują przywódczynię opozycji w areszcie domowym. (PAP)

mw/ ro/

5749887

Tagi: areszt, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz