Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Birmańska noblistka Aung San Suu Kyi będzie honorową obywatelką Warszawy

0
Podziel się:

Birmańska opozycjonistka, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu
Kyi będzie honorową obywatelką Warszawy. W czwartek Suu Kyi spotkała się z b. prezydentem Lechem
Wałęsą i prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz.

Birmańska opozycjonistka, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi będzie honorową obywatelką Warszawy. W czwartek Suu Kyi spotkała się z b. prezydentem Lechem Wałęsą i prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz.

Gronkiewicz-Waltz poinformowała na briefingu po spotkaniu, że z upoważnienia Rady m.st. Warszawy spytała Suu Kyi czy zgodzi się przyjąć honorowe obywatelstwo Warszawy. "Wyraziła na to zgodę" - powiedziała prezydent Warszawy.

Suu Kyi wyraziła satysfakcję, że może spotkać się w Warszawie z osobami, które "wniosły wielki wkład w procesy przekształceń w Polsce".

"Jesteśmy jeszcze daleko od tego etapu, na którym znalazła się Polska, ale mam głębokie przekonanie, że do tego etapu dojdziemy i w naszej walce będziemy zwycięzcy" - mówiła birmańska opozycjonistka.

"Jest mi miło, że znalazłam się w gronie ludzi, którzy rozumieją na czym polega nasza walka, bo sami przez to przeszli" - dodała.

Jak deklarowała, jest zaszczycona zaproszeniem na październikowy szczyt noblistów, który odbędzie się w Warszawie, a także przyznaniem honorowego obywatelstwa stolicy Polski. "Warszawy - miasta, które odbudowało się z kompletnych ruin, jak my chcemy się z tych kompletnych ruin wydobyć" - powiedziała.

"W świecie dzieją się różne rzeczy, a my - nobliści jesteśmy zobowiązani, by czasami wypowiadać się na te różne skomplikowane rzeczy i tematy" - mówił z kolei Lech Wałęsa. Wyraził też nadzieję na podtrzymanie kontaktów z Suu Kyi.

W październiku w Warszawie pod hasłem "Solidarni dla pokoju - czas działać" odbędzie się XIII Światowy Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Wezmą w nim udział laureaci Nagrody Nobla i przedstawiciele organizacji z całego świata zaangażowanych w promocję pokoju.

Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że zaszczytem dla stolicy będzie gościć w październiku kilkunastu laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. "Mam nadzieję, że w Sali Kongresowej zbierze się wiele osób, które będą uczestniczyły w tym spotkaniu w różnych formach" - powiedziała prezydent Warszawy.

Aung San Suu Kyi przebywa w Warszawie z dwudniową wizytą na zaproszenie m.in. b. prezydenta Lecha Wałęsy. Spotkała się już m.in. z prezydentem Bronisławem Komorowskim i marszałkami Sejmu Ewą Kopacz i Senatu Bogdanem Borusewiczem. W czasie wizyty w Europie, poza Warszawą, odwiedzi także Pragę i Budapeszt.

Aung San Suu Kyi urodziła się w 1945 r. w Rangunie, jako córka bohatera narodowego generała Aung Sana, zamordowanego w 1947 r. przez nieznanych sprawców. W 1988 roku stała się ikoną ruchu oporu wobec ich dyktatury. Pokojową Nagrodę Nobla dostała w 1991 roku. Przebywała wtedy w areszcie domowym, zarządzonym przez birmańską juntę wojskową. Nagrodę odebrali członkowie jej rodziny. Do chwili zwolnienia w 2010 roku działaczka spędziła w areszcie łącznie 15 lat.

W 2011 roku rządzący Birmą wojskowi przekazali formalnie władzę popieranej przez nich administracji cywilnej. Prezydent Thein Sein rozpoczął wówczas dialog z demokratyczną opozycją, osiągnął pojednanie z mniejszościami etnicznymi oraz przywrócił prawo do organizowania strajków i tworzenia związków zawodowych. Od tego czasu reżim uwolnił w kilku falach setki opozycjonistów, mnichów buddyjskich, dziennikarzy i adwokatów.

Obecnie Suu Kyi zasiada w parlamencie Birmy, do którego została wybrana w 2012 r. w wyborach uzupełniających. Jej ugrupowanie zdobyło aż 43 z 45 mandatów do obsadzenia. Birmańska opozycjonistka cały czas działa na rzecz pokojowej transformacji, zapoczątkowanej w 2011 r., odkąd władza stopniowo zaczęła przechodzić w ręce cywilów. Suu Kyi zamierza ubiegać się o stanowisko prezydenta w wyborach w 2015 roku, które według obserwatorów mają szansę być pierwszymi wolnymi w kraju od ponad 50 lat.

Za swoją działalność Suu Kyi była wielokrotnie nagradzana - oprócz przyznania jej w 1991 r. Pokojowej Nagrody Nobla została uhonorowana m.in. Nagrodą im. Sacharowa przez Parlament Europejski (1990 r.) oraz Złotym Medalem Kongresu USA (2008 r.). W 2009 r. Aung San Suu Kyi nadano tytuł Ambasadora Sumienia Amnesty International.(PAP)

ajg/ mok/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)