Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Biskupi: brak wychowania do wartości prowadzi do relatywizmu moralnego

0
Podziel się:

Brak wychowania do podstawowych wartości często prowadzi do utraty sensu i
celu życia, do wygodnictwa życiowego, a nawet relatywizmu moralnego - podkreślają biskupi w liście
opublikowanym z okazji III Tygodnia Wychowania; list ma być odczytany w niedzielę w kościołach.

Brak wychowania do podstawowych wartości często prowadzi do utraty sensu i celu życia, do wygodnictwa życiowego, a nawet relatywizmu moralnego - podkreślają biskupi w liście opublikowanym z okazji III Tygodnia Wychowania; list ma być odczytany w niedzielę w kościołach.

Biskupi podkreślają, że nie chodzi o jakiekolwiek wartości, ale o te, które są istotne dla rozwoju człowieka, dla jego życia w duchu chrześcijańskim i życia zgodnego z wiarą.

"Znakiem dzisiejszych czasów jest bowiem zanik przejrzystej hierarchii wartości i upadek autorytetów, których życie weryfikowałoby wyznawane wartości oraz ich hierarchię. Zauważmy, że brak wychowania do podstawowych wartości często prowadzi do utraty sensu i celu życia, do wygodnictwa życiowego, a nawet relatywizmu moralnego" - napisali biskupi.

Hierarchowie zwracają uwagę, że kiedy mówimy o wychowaniu do wartości, najczęściej myślimy o wartościach ogólnoludzkich, a rzadziej o chrześcijańskich.

"Życie pokazuje, że obecnie wychowanie skierowane jest przede wszystkim na wartości praktyczne, materialne i sprawiające przyjemność. Wydaje się, że problemem jest również brak zgodności między wartościami deklarowanymi i rzeczywiście przekazywanymi, co wywołuje dezorientację wśród dzieci i młodzieży. Sytuacja taka prowadzi z kolei do wzrostu nieufności, poczucia uczestnictwa w grze pozorów, a w rezultacie do cynizmu i agresji wobec wszelkich przekazów związanych z wartościami. Dotyczy to w pierwszym rzędzie rodziny i szkoły, wobec których oczekiwania są przecież największe, a rozczarowania najbardziej bolesne" - napisano w liście biskupów.

Autorzy zachęcają, aby obchodzony od 15 do 21 września III Tydzień Wychowania był czasem wspólnej refleksji i wspólnej modlitwy "o ducha mądrego wychowania w polskich domach i w polskiej szkole".

Biskupi zwracają też uwagę, że wielu młodych ludzi z lękiem patrzy w przyszłość. "Z niepokojem pytają: jak mamy żyć w społeczeństwie, w którym tak wiele jest niesprawiedliwości i cierpienia, w którym nie liczy się prawość i uczciwość? Jak reagować na egoizm i przemoc, które czasem zdają się dominować? Jak nadać swojemu życiu prawdziwy sens? To są właśnie pytania o wartości, czyli o to, co w życiu najważniejsze" - głosi list.

W ocenie hierarchów, ogromne pole do działania w zakresie wychowania do wartości ma szkoła, która powinna wspierać rodziców w wychowywaniu.

"Wobec coraz odważniejszych prób wprowadzania do polskich szkół edukacji seksualnej, sprzecznej z chrześcijańska wizją człowieka" biskupi apelują do rodziców, aby czuwali nad tym, co szkoła przekazuje dzieciom. Przypominają, że "bez zgody rodziców szkoła nie może realizować programu wychowawczego ani pozwalać na nauczanie przedmiotów, których treści są sprzeczne z ich przekonaniami lub wprost demoralizujące" - podkreślają biskupi.

Szczególną wartością - jak podkreślają biskupi - w oparciu o którą i do której należy wychowywać młode pokolenie, jest wiara. "Ten związek wiary z wychowaniem uświadamiamy sobie wyraźnie w trwającym Roku Wiary. Wyznawanie wiary przejawia się w odważnym i mężnym stawaniu w obronie wartości z niej wypływających. Chodzi o obronę wartości chrześcijańskich, coraz częściej eliminowanych z życia publicznego, a zwłaszcza chrześcijańskiej wizji miłości, małżeństwa i rodziny" - napisano w liście.

Biskupi nawiązują do encykliki papieża Franciszka o wierze "Lumen fidei" ("Światło wiary"), w którym papież naucza, że "wiara nadaje sens wszystkim naszym wysiłkom. Pomaga odkrywać prawdziwe dobro, ustala prawidłową hierarchię wartości, przenika całe życie człowieka".(PAP)

skz/ abr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)