Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Biskupi dziękują za dekrety o heroiczności cnót Jana Pawła II

0
Podziel się:

Polscy biskupi podziękowali w poniedziałek papieżowi Benedyktowi XVI za
zatwierdzenie dekretów: o heroiczności cnót Sługi Bożego Jana Pawła II, o męczeństwie Sługi Bożego
ks. Jerzego Popiełuszki oraz o cudzie dokonanym za wstawiennictwem bł. Stanisława Kazimierczyka -
krakowskiego kanonika z XV w.

Polscy biskupi podziękowali w poniedziałek papieżowi Benedyktowi XVI za zatwierdzenie dekretów: o heroiczności cnót Sługi Bożego Jana Pawła II, o męczeństwie Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki oraz o cudzie dokonanym za wstawiennictwem bł. Stanisława Kazimierczyka - krakowskiego kanonika z XV w.

Komunikat został wydany w Warszawie w poniedziałek po posiedzeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski pod przewodnictwem abp Józefa Michalika.

Wydany w sobotę dekret o heroiczności cnót polskiego papieża zamyka zasadniczą część jego procesu beatyfikacyjnego, a dekret o męczeństwie ks. Popiełuszki kończy proces beatyfikacyjny kapelana "Solidarności" i umożliwia podanie daty wyniesienia go na ołtarze.

Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II trwa od czterech i pół roku. Zakończy się prawdopodobnie za kilka miesięcy. Proces uznanego za męczennika ks. Popiełuszki, zamordowanego w 1984 roku przez oficerów SB, trwał 12 lat.

W komunikacie wydanym po posiedzeniu Rady Kościół w Polsce wyraził także wdzięczność Benedyktowi XVI za decyzję Ojca Świętego o przywróceniu tytułu prymasa Polski arcybiskupowi Gniezna, które było pierwszą polską stolicą metropolitalną. "Zgodnie z tą decyzją tytuł prymasa Polski jest honorowy, co oznacza, że nie łączy się z władzą jurysdykcyjną, którą pełnią gremia statutowe Konferencji Episkopatu Polski" - podkreślili biskupi.

Wszystkim rodakom w kraju i za granicą biskupi złożyli też życzenia radosnych i pełnych pokoju Świąt Narodzenia Pańskiego. "Niech Słowo, które stało się Ciałem i przyniosło światłość na ziemię, prowadzi po drogach wiary i miłości w Nowym Roku" - napisano w komunikacie Rady. (PAP)

mca/ abr/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)