Notowania

dzień
03.10.2008 13:00

Biskupi: Dzień Papieski ma przybliżać postać Jana Pawła II

VIII Dzień Papieski, który będziemy obchodzić 12 października, ma przypominać i przybliżać postać Jana Pawła II, bez której trudno sobie wyobrazić kształt współczesnej Polski - napisali biskupi w komunikacie, który w niedzielę, 5 października ma zostać odczytany we wszystkich kościołach.

Podziel się
Dodaj komentarz

VIII Dzień Papieski, który będziemy obchodzić 12 października, ma przypominać i przybliżać postać Jana Pawła II, bez której trudno sobie wyobrazić kształt współczesnej Polski - napisali biskupi w komunikacie, który w niedzielę, 5 października ma zostać odczytany we wszystkich kościołach.

Zdaniem hierarchów, Dzień Papieski wpisał się już na stałe w życie Kościoła w Polsce. "Przeżywać go będziemy w przyszłą niedzielę, która poprzedzi dzień 16 października - trzydziestą rocznicę wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Z tej okazji zostanie odczytany w przyszłą niedzielę list Episkopatu, który przybliży nam pontyfikat Sługi Bożego Jana Pawła II i jego znaczenie dla Kościoła" - przypominają biskupi w komunikacie udostępnionym PAP w piątek.

Nawiązując do obchodów Dnia Papieskiego przed ośmiu laty, biskupi podkreślają, że Ojciec Święty Jan Paweł II cieszył się tą inicjatywą Kościoła w Polsce i przeżywał go razem z nami przez cztery lata. "Naród w tym dniu rozważał najważniejsze kierunki działań pontyfikatu, a w nauczaniu papieskim szukał inspiracji do chrześcijańskiego świadectwa. Papież budził w nas nadzieję na jedność Kościoła oraz na pokój na świecie. Pomagał nam w odpowiedzialnym poszukiwaniu prawdy. Wskazywał na godne przeżywanie istoty życia chrześcijańskiego w duchu wzajemnej miłości. Uczył szacunku dla każdego człowieka" - głosi komunikat Episkopatu.

Odnosząc się do tegorocznego hasła Dnia Papieskiego: "Jan Paweł II - wychowawca młodzieży", hierarchowie uważają, że wiele jest spraw, które trzeba nieustannie podejmować w życiu Kościoła i Narodu. "Ale - podkreślają biskupi - troska o młode pokolenie jest jedną z najważniejszych, bo dotyczy tych, którzy będą kształtować przyszłość nas wszystkich. To dlatego Jan Paweł II organizował Światowe Dni Młodych i przypominał im, że są nadzieją Kościoła i świata".

Biskupi podkreślają też, że to z inspiracji nauczania Jana Pawła II zrodziło się "Dzieło Nowego Tysiąclecia", które Episkopat Polski powołał do życia, by mogło wspierać niezamożną a zdolną młodzież, pochodzącą z małych miast a zwłaszcza ze wsi, dotkniętych kiedyś błędną polityką rolną, co odciskało się na całych pokoleniach Polaków.

"Dziś Fundacja +Dzieło Nowego Tysiąclecia+ otacza opieką stypendialną ponad dwa tysiące młodych Polaków: gimnazjalistów, licealistów i studentów. To ich nazwał papież +żywym pomnikiem Jana Pawła II+. Społeczeństwo Polskie z entuzjazmem podjęło tę inicjatywę i hojnie corocznie składa ofiary w Dniu Papieskim na ten niezwykły i nam wszystkim bliski cel" - przypominają biskupi. Dodają jednocześnie, że ofiarą złożoną na fundusz stypendialny na rzecz dobrej, zdolnej i niezamożnej młodzieży "oddamy synowski hołd wdzięczności Janowi Pawłowi II w trzydziestą rocznicę powołania go na tron papieski".

Hierarchowie informują też, że Dzień Papieski zostanie poprzedzony w przyszłą sobotę sympozjum na Uniwersytecie Warszawskim z udziałem Księdza Kardynała Stanisława Ryłki z Rzymu i rozdaniem na Zamku Warszawskim nagród TOTUS. Natomiast w niedzielę, 12 października, odbędą się takie imprezy, jak koncerty, sympozja, a przede wszystkim modlitwy o rychłą beatyfikację Jana Pawła II. (PAP)

skz/ wkr/ mag/

Tagi: dzień, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz