Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Biskupi: katecheza wzbogaca proces wychowawczy

0
Podziel się:

Katecheza, będąc nośnikiem podstawowych i uniwersalnych wartości, wzbogaca
cały proces wychowawczy człowieka - podkreślają biskupi w liście opublikowanym z okazji 20-lecia
wprowadzenia religii do szkół. Będzie on czytany w kościołach w najbliższą niedzielę.

Katecheza, będąc nośnikiem podstawowych i uniwersalnych wartości, wzbogaca cały proces wychowawczy człowieka - podkreślają biskupi w liście opublikowanym z okazji 20-lecia wprowadzenia religii do szkół. Będzie on czytany w kościołach w najbliższą niedzielę.

W liście, udostępnionym PAP w poniedziałek, hierarchowie podkreślają, że wbrew "niekiedy bardzo krzywdzącym opiniom i fałszywym założeniom, nauczanie religii w szkole niesie ze sobą istotne walory wychowawcze".

"Nie da się w pełni wychować człowieka bez uwzględnienia także jego sfery religijnej. Zostało to już zauważone w instrukcji wprowadzającej naukę religii w szkole: +Otwarcie się na religię oraz na chrześcijańskie wartości etyczne będzie istotnym wzbogaceniem tego procesu i przyczyni się do ukształtowania właściwych postaw młodego pokolenia Polaków+" - głosi list biskupów.

W ocenie hierarchów, szkoła docenia wysiłki, jakie wkładają katecheci w proces wychowania młodego pokolenia, a także dostrzega pozytywne efekty ich pracy. "Po dwudziestu latach można powiedzieć, że dużo udało się osiągnąć w zakresie integracji środowisk wychowawczych: rodziny, szkoły, parafii. Ale też zauważamy, jak wiele jeszcze pracy trzeba wykonać" - napisali biskupi.

Autorzy listu przypominają sytuację sprzed 2 sierpnia 1990 roku, kiedy zapadła decyzja o powrocie katechezy do szkół i przedszkoli. "Powoli zacierają się wspomnienia dawnych lat przymusowej ateizacji i eliminowania z życia społecznego wszystkiego, co miało jakikolwiek związek z Bogiem. Nie może jednak zniknąć z pamięci i serc wdzięczność za - jakże często heroiczny - trud uczenia o Bogu w salach parafialnych, w prowizorycznych kaplicach i w domach prywatnych. Ludzie, którzy za ten trud płacili przez lata cenę szykan i kar administracyjnych, mają prawo do naszej wdzięczności i modlitwy" - piszą biskupi.

Podkreślają także, że polska droga do wolności wiodła przez walkę bez przemocy pod krzyżem, przy stoczniowych i górniczych ołtarzach, a prawo do wyznawania swej wiary i do katechizacji szkolnej znalazło się w zapisach Konkordatu ze Stolicą Apostolską. "Nasze pokolenie staje się szczególnie odpowiedzialne za trwałe owoce tych zapisów" - czytamy w liście.

Biskupi przypominają też słowa Jana Pawła II, który w 1991 r. we Włocławku wyraził radość z faktu przywrócenia nauczania religii w polskiej szkole.

Zwracają uwagę na problem doskonalenia przekazu katechetycznego. "Dlatego stale pozostaje zadaniem Kościoła troska o dobre przygotowanie katechetów, o dobre podręczniki, o dostępność Pisma Świętego" - podkreślają.

Jednak - zdaniem hierarchów - to przede wszystkim rodzina jest środowiskiem wiary oraz miejscem spotkania i poznawania Pana Boga. "Nikt nie może pozbawić rodziców prawa do religijnego wychowania i wykształcenia dzieci. Rodzina nie może tego prawa w całości przerzucać na Kościół i szkołę. Katechezą rodzinną jest codzienna modlitwa, sposób przeżywania niedziel i świąt, szczere zainteresowanie wszystkim, czego dzieci nauczyły się na lekcjach religii, a także troska o właściwe postawy w wychowaniu" - piszą biskupi.

Odnosząc się do katechetów biskupi zwracają uwagę, że nikt z nich nie naucza religii we własnym imieniu, ale otrzymuje misję od Kościoła (misji katechetycznej udziela biskup diecezjalny). Dodają, że ważne jest merytoryczne przygotowanie do nauczania religii, a istotę katechetycznego przygotowania i jego skuteczność stanowi "budowanie jak najgłębszej osobowej więzi z Chrystusem".

Biskupi wyrażają uznanie dla katechetów "za pełną poświęcenia pracę katechetyczną w szkole oraz pozaszkolną pracę wychowawczą w parafiach". Dziękują też dyrektorom szkół i pozostałym nauczycielom za pomoc niesioną katechetom.

Zwracając się do rodziców, hierarchowie zachęcają ich do ścisłej współpracy z katechetami, a także do upominania się o poszanowanie praw ludzi wierzących w szkole. Proszą też, "by rosło społeczne zrozumienie dla katechetycznej misji Kościoła". (PAP)

skz/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)