Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Biskupi: Kościół nie może odstąpić od prawa obecności krzyża

0
Podziel się:

Kościół nie może odstąpić od prawa do obecności krzyża w sumieniach ludzi i
w przestrzeni publicznej. Mamy nadzieję, że to wewnętrzne przekonanie będzie powszechnie uszanowane
- głosi komunikat biskupów, wydany w piątek podczas obrad Episkopatu w Olsztynie.

Kościół nie może odstąpić od prawa do obecności krzyża w sumieniach ludzi i w przestrzeni publicznej. Mamy nadzieję, że to wewnętrzne przekonanie będzie powszechnie uszanowane - głosi komunikat biskupów, wydany w piątek podczas obrad Episkopatu w Olsztynie.

"Instytucje europejskie powinny zagwarantować również autonomię poszczególnych krajów członkowskich w organizacji przestrzeni publicznej w duchu wolności religijnej" - uważają hierarchowie zebrani na obradach plenarnych Konferencji Episkopatu Polski w Wyższym Seminarium Duchownym "Hosianum" w Olsztynie.

Biskupi podkreślają też, że społeczeństwa o chrześcijańskiej tradycji "nie powinny obawiać się umieszczania krzyża w miejscach publicznych, także tam, gdzie uczą się dzieci i młodzież".

"Krzyż przypomina nam o godności człowieka, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy. Mówi o miłości Boga do człowieka, która znalazła w nim swój najgłębszy wyraz. Niech krzyż pozostanie w szkołach, szpitalach i innych instytucjach" - apeluje Episkopat Polski.

Biskupi przypominają, że krzyż jest podstawowym symbolem chrześcijaństwa, "znakiem odkupienia i zbawienia, ofiary ponoszonej dla innych, symbolem miłości i miłosierdzia, a także cierpienia i zwycięstwa nad śmiercią". "Dla wszystkich chrześcijan jest bezcennym znakiem i dlatego umieszczany jest nie tylko w domach i mieszkaniach, ale także w miejscach pracy, nauki i kultury. Korzenie europejskie są chrześcijańskie. Krzyż widnieje na wielu flagach państwowych, jest także symbolem organizacji charytatywnych i społecznych (np. Czerwony Krzyż, krzyż harcerski itp.) - głosi komunikat Episkopatu Polski.

Hierarchowie podkreślają też, że chrześcijanie są za dialogiem międzyreligijnym i międzykulturowym. "Obecność krzyża zwraca uwagę na potrzebę prowadzenia tego dialogu. Krzyż przez wieki uczył szacunku do drugiego człowieka, przebaczenia i miłości, nawet do nieprzyjaciół, nie jest zagrożeniem dla nikogo" - uważają biskupi.

Zwracają także uwagę na to, że autonomia tego, co religijne i tego, co świeckie "winna być również zachowana w relacji między państwami a instytucjami europejskimi". "Dialog między religiami i osobami o różnych światopoglądach może się rozwijać tam, gdzie jest respektowana wolność religijna i szacunek dla ludzi i narodów" - podkreślają biskupi.

Komunikat Episkopatu Polski został wydany w związku posiedzeniem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który 30 czerwca zbiera się w pełnym składzie w sprawie odwołania Włoch od wyroku zakazującego umieszczania krzyża w szkołach publicznych. Biskupi zwracają uwagę, że analizowana przez Trybunał sprawa ma znaczenie nie tylko w odniesieniu do obecności krzyża w szkole, ale dotyczy także obecności innych symboli religijnych w przestrzeni publicznej.

Przewodniczący KEP, abp Józef Michalik podczas obrad odniósł się do niedzielnych wyborów prezydenckich. Podkreślił, że w tych wyborach, podobnie jak w parlamentarnych, "trzeba widzieć dobro Kościoła w Polsce i dobro samej Polski, a tym dobrem jest zwycięstwo etyki, moralności w życiu publicznym, przejawiające się w trosce o rodzinę, bezwzględną obronę życia, o etykę człowieka pracy, kulturę życia publicznego".

Zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski odbywa się w Olsztynie z okazji 750-lecia Warmińskiej Kapituły Katedralnej.

Podczas trzydniowych obrad biskupi wiele uwagi poświecą sytuacji w Polsce po powodzi i dialogowi z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym.

Pierwszy dzień obrad zakończy msza św. w archikatedrze św. Jakuba w Olsztynie, wieńcząca Rok Kapłański. Eucharystii będzie przewodniczyć metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosi prymas-senior kard. Józef Glemp. (PAP)

skz/ abr/ gma/

prawo
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)