Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Biskupi: obecne prawo wystarczy do ochrony kobiet przed przemocą

0
Podziel się:

Obecne uregulowania prawne wystarczą dla ochrony kobiet przed przemocą -
uważają polscy biskupi, komentując przygotowania rządu do ratyfikacji przez Polskę Konwencji Rady
Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

Obecne uregulowania prawne wystarczą dla ochrony kobiet przed przemocą - uważają polscy biskupi, komentując przygotowania rządu do ratyfikacji przez Polskę Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

Jednocześnie biskupi są przeciwni jakiejkolwiek formie przemocy wobec kobiet i wypowiadają się zdecydowanie za równouprawnieniem - zaznaczył Episkopat w czwartkowym komunikacie po dwudniowych obradach.

"Wobec planowanej przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej ratyfikacji Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej biskupi kolejny raz zaznaczają, że są przeciwni jakiejkolwiek formie przemocy wobec kobiet i wypowiadają się zdecydowanie za ich równouprawnieniem" - podkreślają polscy biskupi.

W ich ocenie Polska ma już obecnie wystarczające rozwiązania prawne, by przeciwdziałać przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

"Nie ma żadnej potrzeby wprowadzania rozwiązań opartych na redefinicji takich pojęć, jak np. płeć, rodzina czy małżeństwo" - stwierdził Episkopat. Biskupi przypomnieli, że niebezpieczeństwa przyjęcia tej konwencji dostrzegają "liczne środowiska prorodzinne i kobiece" oraz przedstawiciele środowisk naukowych. "Ich głosy docierają do Sekretariatu Konferencji Episkopatu" - podkreślili biskupi w komunikacie.

Po 364. plenarnym zebraniu KEP biskupi napisali też, że przyjęli do wiadomości informację o parlamentarnej inicjatywie dotyczącej zmian w ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

"Inicjatywa ta proponuje wprowadzenie obowiązku gromadzenia danych statystycznych na temat dokonanych aborcji. Informacje te ukazywałyby zakres zjawiska i w opinii biskupów uwrażliwiałyby jeszcze bardziej na potrzebę ochrony życia ludzkiego" - zaznaczyli biskupi.

Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej została przedstawiona do podpisu w maju 2011 r. w Turcji. Polska była 26. państwem, które ją podpisało. Ratyfikowało ją dotąd osiem krajów.

Konwencja ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji; zwraca uwagę, że przemoc ma płeć - oparta jest na idei, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, a promowanie równości pomiędzy kobietami i mężczyznami, walka ze stereotypami i dyskryminacją sprawiają, że przeciwdziałanie przemocy jest skuteczne.

Dokument nakłada na państwa strony takie obowiązki, jak: zapewnienie oficjalnej infolinii działającej 24 godziny na dobę dla ofiar przemocy oraz portalu z informacjami, a także odpowiedniej liczby schronisk oraz ośrodków wsparcia; przygotowanie procedur przesłuchań policyjnych chroniących przed wtórną wiktymizacją; monitorowanie, zbieranie danych na temat przestępstw z uwzględnieniem płci; prowadzenie akcji informacyjnych w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec kobiet, w tym szkoleń i informacji dla chłopców i mężczyzn.

O ratyfikowanie Konwencji apelują od dawna organizacje kobiece, broniące praw człowieka oraz pomagające ofiarom przemocy. Konwencję wcześniej krytykowało prezydium Episkopatu Polski; według biskupów dokument w definicji płci pomija naturalne różnice biologiczne pomiędzy kobietą i mężczyzną, niepokój hierarchów wzbudził też "obowiązek edukacji i promowania m.in. +niestereotypowych ról płci+, a więc homoseksualizmu i transseksualizmu". (PAP)

ago/ malk/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)